Redakcja Polska

Na Rossie zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych

23.01.2021 15:55
Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą w sobotę uczcili pamięć powstańców styczniowych, zapalając znicze na ich grobach na wileńskim cmentarzu na Rossie.
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na Rossie
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na RossieShuterstock/Quisquilia

Na Rossie spoczywa około 40 powstańców styczniowych. Zapalanie zniczy na ich grobach w rocznicę powstania styczniowego jest wileńską tradycją - powiedział Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą.

Ponad 20 uczestników powstania styczniowego, spoczywających na wileńskiej nekropolii, przeżyło zryw i zmarło śmiercią naturalną. 20 powstańców, w tym dwaj przywódcy zrywu - Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, w 2019 roku zostało pochowanych w centralnej kaplicy na Starej Rossie. Zostali oni straceni na wileńskim Placu Łukiskim i pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta. Szczątki powstańców zostały odnalezione w 2017 na wileńskiej Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina podczas prowadzonych tam prac archeologicznych.


Posłuchaj
00:42 10865066_1.mp3 Z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego wileńscy Polacy symbolicznie uczcili pamięć uczestników zrywu, którzy spoczywają na wileńskim cmentarzu na Rossie. Przygotował Kamil Zalewski

 

Od lat w zapalaniu zniczy na Rossie w rocznicę powstania uczestniczyli wszyscy chętni, a akcja przekształcała się w lekcję historii. "W tym roku z powodu pandemii zapalamy nasze światełka pamięci w skromnym czteroosobowym gronie" - mówił Żybort.

Staraniem Komitetu w ciągu ostatnich lat odnowionych zostało wiele grobów powstańczych. Prace będę kontynuowane również w tym roku. W planach jest odnowienie m.in. grobów powstańców styczniowych Katarzyny Lachowicz i Konstansa Micuna.

Trasa szlakiem grobów powstańców

Społeczne Komitet Opieki nad Starą Rossą zapowiada, że wkrótce przygotuje też trasę szlakiem grobów powstańców styczniowych, którą można będzie pobrać jako aplikację na telefon. - Już mamy opracowane dwie takie trasy na Rossie, tzw. ogólną i szlakiem spoczywających tu znanych lekarzy. Zawdzięczając temu można samodzielnie, bez przewodnika zwiedzać Rossę - wyjaśnił Żybort.

W planach Komitetu jest też zadbanie o groby powstańców styczniowych również na innej wileńskiej zabytkowej nekropolii - na Cmentarzu Bernardyńskim. Żybort wskazuje, że o ile na Rossie groby są zadbane, to na Cmentarzu Bernardyńskim nie wszystkie miejsca pochówku powstańców są nawet zidentyfikowane.

W piątek w 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wieniec w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie spoczywają powstańcy, złożył kierownik wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie Marcin Zieniewicz.

Litwa rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzi 1 lutego i upamiętnia datę początku zrywu na tych ziemiach. Powstanie styczniowe na Litwie nosi nazwę powstania 1863 roku

PAP/IAR/dad