X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Litwini i Łotysze świętują Noc Świętojańską

23.06.2021 16:09
Noc Świętojańska na Litwie i Łotwie jest niezwykle popularnym świętem państwowym. Łotysze z tej okazji mają wolne od pracy 2 dni. Litwini do pracy nie muszą iść jedynie 24 czerwca.
Audio
  • Litwini i Łotysze będą świętować dziś Noc Świętojańską [posłuchaj]
  • Noc Świętojańska na Litwie i Łotwie jest niezwykle popularnym świętem państwowym. Łotysze z tej okazji mają wolne dziś i jutro. Litwini do pracy nie muszą iść jedynie 24 czerwca. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Pokazy związane z obchodami Nocy Świętojańskiej
Pokazy związane z obchodami Nocy ŚwiętojańskiejPAP/Andrzej Grygiel

Na Litwie i Łotwie obchodzona jest dzisiaj Noc Świętojańska. Wieczorem w wielu miejscowościach w tych krajach odbędzie się szereg tradycyjnych imprez, takich jak puszczanie wianków po wodzie czy pożegnanie słońca.

Noc Świętojańska na Litwie i Łotwie jest niezwykle popularnym świętem państwowym. Łotysze z tej okazji mają wolne dziś i jutro. Litwini do pracy nie muszą iść jedynie 24 czerwca.

Jan Boguszko, przewodnik po Litwie, mówi, że Noc Świętojańska, nazywana przez Litwinów "Jonines", a przez Łotyszy "Jani", jest po prostu okazją do wspólnej zabawy. 

"Wszędzie palą się ognie. Ludzie bawią się, weselą. Tak obchodzona jest tutaj najkrótsza noc, chociaż to obyczaj z czasów pogańskich" - wyjaśnia.

Dominik Wilczewski, publicysta "Przeglądu Bałtyckiego", zwraca uwagę, że takie święta jak Noc Świętojańska nabrały znaczenia w okresie odrodzenia narodowego Bałtów pod koniec istnienia Związku Radzieckiego.

"Było to taką okazją też do celebracji wspólnotowości i manifestacji tego, że jesteśmy razem, jesteśmy jednym narodem" - mówi dziennikarz. W obu krajach odbędą się dziś w nocy huczne zabawy. Tradycją są już wspólne śpiewy, skakanie przez ogniska, szukanie kwiatu paproci czy puszczanie wianków na wodzie. 

Na Litwie ważnym miejscem, w którym obchodzona jest Noc Świętojańska jest dawna stolica kraju - Kiernów. Na dzisiejszą noc organizatorzy zapowiadają wspólne pożegnanie słońca, korowody wokół ognisk i inne atrakcje.

IAR/ks