Polskie Radio
Section05
zwyczaje

Andrzejki dawniej i dziś. Jak zmieniały się zwyczaje związane z tym obrzędem?

Lanie wosku, ustawianie butów czy rzucanie za siebie skórki z jabłka - to niektóre z wróżb towarzyszących obchodom andrzejek. Ludowy obrzęd przypadający na noc z 29 na 30 listopada obecnie jest przede wszystkim okazją do zabawy. Pewne zwyczaje z nim związane wciąż jednak nam towarzyszą podczas obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Klaudia Wasiek Andrzejki święta tradycja zwyczaje

Día de Muertos. "Dzień Zmarłych w Meksyku to święto życia"

- Mówiąc o Día de Muertos, nie mówimy o jednej uniwersalnej tradycji, bo w różnych regionach Meksyku panują różne zwyczaje - mówi dziennikarka Ola Synowiec. - Mam jednak wrażenie, że Dzień Zmarłych w Meksyku przeżywa wielkie odrodzenie. A przyczyniły się do tego wpisanie święta na listę UNESCO i filmy takie jak "Coco". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Meksyk Weronika Puszkar święto zmarłych tradycja zwyczaje kultura ludowa

Dziady: tradycyjny obrzęd starosłowiański. Co o nim wiemy, ile z niego pozostało?

Obecnie czas wokół Zaduszek i Święta Zmarłych kojarzy się także z zabawowym, pełnym przebierańców Halloween. Jednak coraz częściej przypominamy sobie również o prastarym zwyczaju obchodzenia dziadów. To do niego właśnie nawiązywał w swoim dramacie narodowym Adam Mickiewicz. Co wiemy o tym dawnym obrzędzie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA historia Polski literatura zwyczaje Dziady Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka Słowianie

Kult Matki Boskiej Zielnej. Jak wyglądał kiedyś, a jak dziś?

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski wiara Kościół katolicki tradycja zioła religia filozofia zwyczaje

Ks. Bogdan Bartołd: Wielkanoc pokazuje człowiekowi piękną perspektywę

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Obchodzone jest przez Kościoły chrześcijańskie zachowujące nicejskie wyznanie wiary. - Wielkanoc pokazuje człowiekowi piękną perspektywę. (...) Nadzieja polega na tym, że światło zwycięża - wskazuje ks. Bogdan Bartołd. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Triduum Paschalne zwyczaje Karolina Rożej Daniel Wydrych Bogdan Bartołd

Wielkanocne tradycje. O świątecznych zwyczajach w różnych regionach Polski

W niektórych częściach Polski możemy spotkać się z różnicami pod względem zwyczajów, jakie towarzyszą obchodom Świąt Wielkanocnych. W niektórych regionach naszego kraju inaczej wygląda na przykład święcenie pokarmów; bywa też, że w ogóle nie przygotowuje się koszyczków ze święconką. Jakie jeszcze różnice występują między poszczególnymi zwyczajami?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wielkanoc zwyczaje tradycja