Polskie Radio
Section05
zwyczaje

Praga w reportażu "Antropologia codzienności" [POSŁUCHAJ]

Pięknie wydane albumy z komiksami, składają się na dwie trylogie, pod wspólnym tytułem "Praga gada", a wszystko za sprawą Przemysława Olszewskiego, który kilkanaście lat temu powołał do życia Fundację Animacja, by realizować swoje pomysły, mające na celu ocalenie od zapomnienia codziennej historii życia prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Praga Grażyna Wielowieyska miasto komiks komiksy literatura KSIĄŻKA KULTURA zwyczaje

"Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele

- Bardzo wiele świąt ma podobne zwyczaje, np. wianki plecione w Boże Ciało, kiedyś zanosiło się do Kościoła i tam miały one nabrać mocy - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gościem audycji był też ks. Grzegorz Kurp, rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Ciało zwyczaje tradycja religia Kościół wiara

Lany poniedziałek. Bogactwo i przemiany tradycji

– Lany poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny to dzień wielkiej radości, żartów, psot. Bardzo często tego dnia rano chłopcy w tajemnicy wyjmowali części ogrodzenia i zawieszali, gdzieś na dachu – mówiła, opowiadając o tym, jak świętowano ten dzień w przeszłości Olga Kwiatkowska, kierownik działu edukacji w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Wielkanoc folklor zwyczaje tradycja

Ks. Jarosław Grabowski: uczniom Jezusa towarzyszyły te same emocje, co nam dzisiaj

- Z jednej strony był lęk, a z drugiej radość po zobaczeniu, po doświadczeniu zmartwychwstałego. Ta sama postawa towarzyszy nam, tylko pytanie czego w nas jest dziś więcej - lęku i obawy, czy radości, która płynie z nadziei, że wszystko będzie dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc tradycja zwyczaje chrześcijaństwo religia Jezus Chrystus HISTORIA święta wiara Kościół Kościół katolicki Polskie Radio 24