X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Francja: przedstawiciele Polonii oddali hołd rodakom pochowanym w Montmorency

13.09.2021 13:02
Francuska Polonia po raz 177. udała się z pielgrzymką do Montmorency, gdzie znajduje się największa nekropolia przedstawicieli polskiej Emigracji. Na cmentarzu są nagrobki m.in.: rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida czy Delfiny Potockiej. Spoczywają tam m.in. poeta Aleksander Wat, malarka Olga Boznańska, czy uczestnik insurekcji kościuszkowskiej Karol Otto Kniaziewicz. 
Francuska Polonia uczciła pamięć Polaków na cmentarzu w Montmorency
Francuska Polonia uczciła pamięć Polaków na cmentarzu w MontmorencyTwitter/@PLenFrance

Pielgrzymka, która została zorganizowana dla uczczenia pamięci Polaków zmarłych na emigracji, odbyła się w niedzielę. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Towarzystwa Historyczno-Literackiego, przy współudziale Polskiej Misji Katolickiej we Francji, Kolegiaty św. Marcina w Montmorency, Ośrodka Dialogu Księży Pallotynów, Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji.

Pielgrzymi uczestniczyli we mszy św. w językach polskim i francuskim w XVI-wiecznej kolegiacie św. Marcina w Montmorency, gdzie wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron. wygłosił również modlitwę do beatyfikowanego w niedzielę kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po eucharystii przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty na cmentarzu Les Champeaux przy tablicach pamiątkowych osób zasłużonych dla Polski, natomiast w domu Księży Pallotynów odbył się koncert polonijnego chóru Piast.

Wspólna historia

Przemówienia na temat wspólnej historii Polaków i Francuzów oraz współpracy polsko-francuskiej wygłosili na cmentarzu mer Montmorency Maxime Thory, polski konsul w Paryżu Andrzej Szydło oraz wicerektor ks. dr Gawron. Cmentarz w Montmorency nazywany jest panteonem polskiej emigracji. Współcześnie zachowało się w Montmorency 276 grobów Polaków.

Przy nagrobkach Norwida oraz rodziny Mickiewiczów recytowano ich poezję. Pierwszym, który odkrył dla Polaków znajdujące się około 20 km od Paryża Montmorency, był chory na gruźlicę Maurycy Mochnacki. Przyjeżdżali tu również weteran wojen napoleońskich generał Karol Otto Kniaziewicz i dramatopisarz Julian Ursyn Niemcewicz. Bywali tu na wakacjach Adam Mickiewicz, książę Adam Czartoryski, Delfina Potocka, Fryderyk Chopin i inni znani przedstawiciele polskiej emigracji.

Mogiły Polaków i Francuzów

Po II wojnie światowej cmentarz zapełnił się grobami uczestników polskiego i francuskiego ruchu oporu, wojskowych, więźniów obozów oraz więźniów politycznych.

Prochy Adama Mickiewicza sprowadzono tu ze Stambułu w 1856 roku, a w 1890 roku przeniesiono je na Wawel, gdzie ostatecznie spoczęły w Krypcie Wieszczów Narodowych, podobnie jak prochy Cypriana Kamila Norwida, który zmarł w 1883 roku w kościelnym przytułku w Ivry pod Paryżem i tam został pochowany, ale po pięciu latach jego szczątki przeniesiono do zbiorowej mogiły polskiej na cmentarzu Les Champeaux. W 2001 roku urnę z ziemią z grobu również przeniesiono do Krypty Wieszczów Narodowych na Wawelu.

Na cmentarzu spoczywają obecnie m.in. poeta Aleksander Wat, malarka Olga Boznańska, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej oraz jeden z dowódców Legionów Polskich we Włoszech - Karol Otto Kniaziewicz, działaczka społeczna, żona kompozytora i premiera Ignacego Paderewskiego - Helena Paderewska, malarze Józef Tadeusz Makowski, Bolesław Biegas czy Władysław Ciesielski oraz wielu innych Polaków.


PAP/dad