X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Teatr spełnionych nadziei". 30 lat istnienia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

23.11.2021 18:17
Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył  blisko trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. W tym roku ta niezwykła instytucja obchodzi 30-lecie istnienia.
Audio
  • Z Marią Nowotarską, wybitną aktorką, przez 33 lata związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, założycielką i dyrektorką Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w TorontoFoto: teatrpolskitoronto.com

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, znany powszechnie jako Teatr Polski w Toronto, jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, prezentującym premierowe spektakle powstające specjalnie dla niego.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki":   między innymi takie spektakle, jak "Helena, rzecz o Modrzejewskiej", "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie, "Tamara L." o Tamarze Łempickiej, "Opowieści Poli Negri", "Tajemnice Ordonki". Stworzył  też liczne spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "Teatrem bez granic".

Główne role w spektaklach teatru grają dwie wybitne aktorki - Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Obie aktorki:  matka i córka, swoją ciężką pracą, determinacją i talentem udowodniły, że poza ojczyzną można kontynuować swoją pasję i pracować w swoim zawodzie, w niezwykły sposób wzbogacając teatr emigracyjny i teatr polski.

Kazimierz Braun, z którym od lat aktorki współpracują, to wybitny reżyser teatralny, dramatopisarz, wykładowca akademicki i także emigrant.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, jest jedynym tego typu teatrem polskim na świecie. "Teatr ten jest swego rodzaju fenomenem. Został stworzony bez uchwał i nominacji, bez budżetów, rozdzielników i funduszy, bez lokalu i dyrekcji. Podstawą jego narodzin, przetrwania i sukcesu jest entuzjazm Marii Nowotarskiej. Ten teatr jest elementem naszej kultury. Nie, nie kultury emigracyjne, kultury polskiej" - tak o Salonie Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto napisał Henryk Dasko.

Przed czterema laty, na scenie Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbył się Jubileusz 60-lecia pracy aktorskiej Marii Nowotarskiej. Jubilatka zagrała rolę Marii Skłodowskiej-Curie w sztuce Kazimierza Brauna zatytułowanej „Promieniowanie”.

Maria Nowotarska przez 33 lata była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, a następne 30 lat poświęciła sztuce teatralnej w Kanadzie. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, Krzysztof Głuchowski zorganizował uroczysty jubileusz zasłużonej aktorce promującej polski teatr na świecie. Był to czas niezwykłych wzruszeń w gronie rodzinnym i licznie zgromadzonej publiczności, owacyjnie przyjmującej grę wybitnej artystki.

W Kanadzie Wielki Jubileusz 60-lecia pracy artystycznej, został przez Marię Nowotarską uczczony spektaklem "Helena - rzecz o Modrzejewskiej".

– Tworzenie teatru na emigracji jest niezwykle trudne, ale nawet w czasach pandemii jesteśmy aktywni i pełni pasji. Razem z Agatą Pilitowską, stworzyłyśmy już ponad dwadzieścia "Emigracyjnych Rozmów Teatralnych", które są dostępne w Internecie. W ubiegłym roku teatr zrealizował też trzy słuchowiska poświęcone życiu i twórczości wielkich Polaków i ich wkładowi w historię świata. Między innymi Fryderykowi Chopinowi i Karolinie Lanckorońskiej – mówi Maria Nowotarska.

Aktorka jest laureatką wielu nagród m.in. Fundacji Adama Mickiewicza, Fundacji Turzańskich, a w 1995 roku otrzymała za swoją działalność artystyczną tytuł "Kobiety Roku w Kanadzie". W 2000 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi, a w 2004 roku wyróżniono ją tytułem "Zasłużona dla Kultury Polskiej". Jest wspaniałą Ambasadorką polskiej kultury i sztuki na świecie.

Z Marią Nowotarską, wybitną aktorką, przez 33 lata związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, założycielką i dyrektorką Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto, rozmawia Halina Ostas.