Redakcja Polska

Wolontariusze z Bolesławca kwestowali na wileńskiej Rossie

13.08.2023 09:20
Na zabytkowym cmentarzu na wileńskiej Rossie rozpoczęła się trzydniowa kwesta pod hasłem "Pomnikom Rossy" 
Audio
  • Wolontariusze z Bolesławca kwestują na wileńskiej Rossie [posłuchaj]
Cmentarz na Rossie w Wilnie
Cmentarz na Rossie w WilnieAdam Koniecki / Polskie Radio

W sobotę pieniądze zbierali wolontariusze Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z oddziału w Bolesławcu.

Wolontariusze z Bolesławca kilka dni temu przyjechali do Wilna pomagać w uporządkowaniu cmentarza na Nowej Rossie. Kwestować będą przy wejściu na Starą Rossę jeszcze w niedzielę. W poniedziałek zbiórkę środków na rzecz zabytkowych nagrobków będą prowadzili wileńscy harcerze.

Cmentarz na Rossie jest najstarszą, wileńską nekropolią. Spoczywa na nim wielu zasłużonych mieszkańców miasta oraz wybitni Polacy. Pochowane zostało tam również serce marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Wileński Cmentarz Na Rossie jest jedną z polskich nekropolii narodowych. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769/1801), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920) oraz mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).

Pierwsza wzmianka o pochówkach na tym terenie pochodzi z roku 1436, grzebano tu ofiary „morowego powietrza”. Jako nekropolia miejska cmentarz został przejęty w 1801 roku. Rok później wzniesiono tu pierwsze katakumby, a w 1814 roku miało miejsce pierwsze powiększenie obszaru nekropolii o tereny nazywane obecnie Górką Literatów. W 1820 roku teren cmentarza otoczono murem, a w roku 1840 ks. Józef Bogdanowicz zainicjował wybudowanie w pobliżu katakumb neogotyckiej kaplicy pogrzebowej. Od tego czasu cmentarz uznawano za elitarny, chowano tu osoby zasłużone lub stojące wyżej w hierarchii społecznej. W 1847 roku, w związku z wyczerpaniem się możliwości grzebalnych, powstała nowa nekropolia po drugiej stronie ulicy Listopadowej tzw. Nowa Rossa. 

Po roku 1945 i opuszczeniu Wilna przez polskich mieszkańców rozpoczęła się celowa dewastacja nekropolii; tragicznym był dla Starej Rossy rok 1952, kiedy doprowadzono do zniszczenia monumentalnych katakumb. Cmentarz został zamknięty dla nowych pochówków w 1967 roku, a dwa lata później wpisany do rejestru zabytków.

Od 1990 roku konserwacją zabytkowych nagrobków zajmuje się miejscowy Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: cmentarz Wilno Litwa