Polskie Radio
Section05
cmentarz

Wichury nad Polską. Ponad 2 tys. mieszkańców Pomorza nie ma prądu. Służby sukcesywnie usuwają awarie

W województwie pomorskim ok. 2,1 tys. odbiorców nie ma prądu. Powodem są uszkodzenia linii energetycznych, spowodowane przez silny wiatr. Grupa Energa informuje, że prądu nie mają odbiorcy w Gdańsku, a także w powiatach: bytowskim, chojnickim, gdańskim, kartuskim, kościerskim, lęborskim, puckim, starogardzkim i wejherowskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Gdańsk cmentarz ZOO prąd Energa Trójmiasto społeczeństwo wiatr pogoda pomorskie awaria prądu straż pożarna Warmia Mazury

Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  film polski film dokumentalny dokument Warszawa cmentarz Powązki Kalina Jędrusik Gustaw Holoubek Stare Powązki Dwójka Paweł Siwek Aneta Kopacz

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu miejscem pełnym dawnej i zabytkowej architektury

167 lat temu, 16 listopada 1856 roku, otwarto we Wrocławiu Stary Cmentarz Żydowski, miejsce piękne i pełne zabytkowych nagrobków, na którym pochowano wiele znanych osób. Najstarsze nagrobki są jeszcze z wielu lat przed powstaniem cmentarza, przeniesione z innych nekropolii i miejsc pochówku. Ciekawostką historyczną jest fakt, że najstarszy z nich nagrobków datowany jest na 4 sierpnia 1203 roku, a znajdująca się na nim inskrypcja mówi, że został wzniesiony "Dawidowi, kantorowi o głosie miłym".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wrocław Żydzi cmentarz

Polskie groby w Rosji. To tysiące mogił, o których jeszcze nie wiemy

Groby w Katyniu i Miednoje, ale też zbiorowe mogiły w Lewaszowie, Butyrce i Piwowarisze to najbardziej znane miejsca w Rosji, gdzie spoczywają Polacy zamordowani w okresie caratu i sowieckiego reżimu. Jak relacjonuje Maciej Jastrzębski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia, polskich mogił na terenie Federacji Rosyjskiej jest zdecydowanie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski cmentarz Rosja Daniel Wydrych Krzysztof Świątek

Cmentarze - nieme pomniki wielokulturowej przeszłości Polski

Cmentarze to świadectwo wielokulturowej przeszłości Polski, podróż przez czas, symbolikę i znaczenia. Z nekropolii, jak wiadomo, możemy czytać jak z książek, poznawać historię kraju, naszych przodków, ale to też opowieści o nas samych, o naszej wielokulturowości. O niej w swoim wydawnictwie opowiadają Anna i Krzysztof Olej-Kobusowie, fotografowie i podróżnicy.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Majchrzak cmentarz