Redakcja Polska

W Wilnie Polacy zostali uhonorowani przez litewskie władze

22.05.2025 11:41
W Wilnie litewskie władze uhonorowały przedstawicieli mniejszości polskiej. Otrzymali oni odznaczenia państwowe przyznawane przedstawicielom mniejszości z okazji obchodzonego tam po raz jedenasty Dnia Wspólnot Narodowych.
Audio
  • W Wilnie litewskie władze uhonorowały przedstawicieli mniejszości polskiej. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Uroczysta gala w Wilnie. Fot. zw.ltMariusz Pyż
Uroczysta gala w Wilnie. Fot. zw.lt/Mariusz Pyż Źródło: zw.lt

Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wkład różnych narodowości i kultur w rozwój państwa litewskiego. Wśród wyróżnionych Polaków znalazł się między innymi Czesław Okińczyc, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy z 11 marca 1990 roku oraz twórca i prezes wileńskiego Radia "Znad Wilii".

- Dzień Wspólnot Narodowych to ważne podkreślenie tego, że dla Litwy mniejszości narodowe oraz różnorodność były zawsze kategorią historyczną. Zdajemy sobie sprawę, że Wilno należało do wszystkich narodów. To dobrze, że jest to dziś pozytywnie pokazywane - mówi Okińczyc. Odznaczenia otrzymali także trzej wolontariusze ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. - Każde odznaczenie cieszy. Nasza praca została zauważona - mówi prezes organizacji Dariusz Żybort, który także został uhonorowany. Doradca premiera Litwy Aleksander Radczenko, zwrócił uwagę, że coroczna ceremonia wręczenia odznaczeń przedstawicielom różnych narodowości to istotny sygnał ze strony państwa litewskiego. - Że ono widzi te mniejszości, które tworzą Litwę, w której się mieścimy i zmieścimy się w przyszłości - wyjaśnia.

Posłuchaj
00:57 13650657_1.mp3 W Wilnie litewskie władze uhonorowały przedstawicieli mniejszości polskiej. Otrzymali oni odznaczenia państwowe przyznawane przedstawicielom mniejszości z okazji obchodzonego tam dzisiaj Dnia Wspólnot Narodowych. Z Wilna Kamil Zalewski

 

Na Litwie mieszka ponad dwa i pół miliona osób, z czego mniejszości narodowe stanowią ponad czterysta tysięcy. Najliczniejszą z nich są Polacy, którzy stanowią około 6,5 procent społeczeństwa.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno

Ważne książki i nostalgiczne powroty do Polski. Rozmowa z dr Aleksandrą Ziółkowską-Boehm, polską pisarką z USA

22.05.2025 09:00
Książka Melchiora Wańkowicza „Bitwa o Monte Cassino” ukazała się po angielsku. Wydawcą jest Lexington Books. Publikacja ma 665 stron i jest opatrzona wstępem dr Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, pisarki, której książki są wydawane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.