Redakcja Polska

"Teatr spełnionych nadziei". 30 lat istnienia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

23.11.2021 18:17
Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył  blisko trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. W tym roku ta niezwykła instytucja obchodzi 30-lecie istnienia.
Audio
  • Z Marią Nowotarską, wybitną aktorką, przez 33 lata związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, założycielką i dyrektorką Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w TorontoFoto: teatrpolskitoronto.com

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, znany powszechnie jako Teatr Polski w Toronto, jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, prezentującym premierowe spektakle powstające specjalnie dla niego.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki":   między innymi takie spektakle, jak "Helena, rzecz o Modrzejewskiej", "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie, "Tamara L." o Tamarze Łempickiej, "Opowieści Poli Negri", "Tajemnice Ordonki". Stworzył  też liczne spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "Teatrem bez granic".

Główne role w spektaklach teatru grają dwie wybitne aktorki - Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Obie aktorki:  matka i córka, swoją ciężką pracą, determinacją i talentem udowodniły, że poza ojczyzną można kontynuować swoją pasję i pracować w swoim zawodzie, w niezwykły sposób wzbogacając teatr emigracyjny i teatr polski.

Kazimierz Braun, z którym od lat aktorki współpracują, to wybitny reżyser teatralny, dramatopisarz, wykładowca akademicki i także emigrant.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, jest jedynym tego typu teatrem polskim na świecie. "Teatr ten jest swego rodzaju fenomenem. Został stworzony bez uchwał i nominacji, bez budżetów, rozdzielników i funduszy, bez lokalu i dyrekcji. Podstawą jego narodzin, przetrwania i sukcesu jest entuzjazm Marii Nowotarskiej. Ten teatr jest elementem naszej kultury. Nie, nie kultury emigracyjne, kultury polskiej" - tak o Salonie Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto napisał Henryk Dasko.

Przed czterema laty, na scenie Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbył się Jubileusz 60-lecia pracy aktorskiej Marii Nowotarskiej. Jubilatka zagrała rolę Marii Skłodowskiej-Curie w sztuce Kazimierza Brauna zatytułowanej „Promieniowanie”.

Maria Nowotarska przez 33 lata była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, a następne 30 lat poświęciła sztuce teatralnej w Kanadzie. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, Krzysztof Głuchowski zorganizował uroczysty jubileusz zasłużonej aktorce promującej polski teatr na świecie. Był to czas niezwykłych wzruszeń w gronie rodzinnym i licznie zgromadzonej publiczności, owacyjnie przyjmującej grę wybitnej artystki.

W Kanadzie Wielki Jubileusz 60-lecia pracy artystycznej, został przez Marię Nowotarską uczczony spektaklem "Helena - rzecz o Modrzejewskiej".

– Tworzenie teatru na emigracji jest niezwykle trudne, ale nawet w czasach pandemii jesteśmy aktywni i pełni pasji. Razem z Agatą Pilitowską, stworzyłyśmy już ponad dwadzieścia "Emigracyjnych Rozmów Teatralnych", które są dostępne w Internecie. W ubiegłym roku teatr zrealizował też trzy słuchowiska poświęcone życiu i twórczości wielkich Polaków i ich wkładowi w historię świata. Między innymi Fryderykowi Chopinowi i Karolinie Lanckorońskiej – mówi Maria Nowotarska.

Aktorka jest laureatką wielu nagród m.in. Fundacji Adama Mickiewicza, Fundacji Turzańskich, a w 1995 roku otrzymała za swoją działalność artystyczną tytuł "Kobiety Roku w Kanadzie". W 2000 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi, a w 2004 roku wyróżniono ją tytułem "Zasłużona dla Kultury Polskiej". Jest wspaniałą Ambasadorką polskiej kultury i sztuki na świecie.

Z Marią Nowotarską, wybitną aktorką, przez 33 lata związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, założycielką i dyrektorką Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto, rozmawia Halina Ostas.