X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

95 lat temu Władysław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury

13.11.2019 12:52
13 listopada 1924 roku, Władysław Reymont, jako drugi po Henryku Sienkiewiczu polski pisarz, otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zwyciężył między innymi z Tomaszem Mannem, Maksymem Gorkim i Thomasem Hardym.
Audio
  • 95 lat temu Władysław Stanisław Reymont dostał literackiego Nobla - materiał Ewy Plisieckiej
Portret Władysława Reymonta pędzla Jacka Malczewskiego (1905)
Portret Władysława Reymonta pędzla Jacka Malczewskiego (1905)Foto: wikimedia/domena publiczna

Władysław Reymont został uhonorowany za powieść "Chłopi", obrazującą w czterech tomach życie społeczności wiejskiej. Powieść nawiązywała do fascynacji chłopską energią, naturalnością i prostotą życia, charakterystyczną dla wielu dzieł początków XX wieku. Dobrze przyjęta przez czytelników, wkrótce została przełożona na język niemiecki, rosyjski, szwedzki, czeski, hiszpański i angielski.

W jednym z listów, tak Reymont komentował decyzję Komitetu Noblowskiego: "(...) przyznaję się przed Wami, że ta nagroda uderzyła we mnie istotnym, wstrząsającym piorunem. Bowiem mimo wszelkich nadziei, (...) w głębi hodowałem niewiarę". Z powodu choroby pisarz nie pojechał na ceremonię do Sztokholmu, w jego imieniu Nobla odebrał poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny Alfred Wysocki.

Literacki Nobel stał się zwieńczeniem całego dorobku pisarskiego Reymonta, otrzymał go bowiem u schyłku życia. Autor „Chłopów” i „Ziemi obiecanej” zmarł 5 grudnia 1925 roku. Podczas pogrzebu kondukt żałobny przeszedł przez całą Warszawę, z katedry św. Jana na Cmentarz Powązkowski, gdzie pisarz został pochowany. Jego serce znajduje się w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Pośmiertnie, w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Władysław Reymont został odznaczony Orderem Orła Białego. Najwyższe polskie odznaczenie przyznano w uznaniu "znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej". Od 1994 roku jest przyznawana Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta. Otrzymują ją twórcy za dzieła prezentujące wysoki poziom artystyczny, a także zachowujące tożsamość i kontynuujące tradycje narodowe.

IAR/PAP/ep