Polskie Radio
Section05
Władysław Reymont

Konkurs "Klasyka Żywa" rozstrzygnięty. "Chłopi" i "Wyzwolenie" z nagrodami głównymi

Znamy rozstrzygnięcia finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród: dla twórców "Wyzwolenia" w reżyserii Jana Klaty i dla twórców "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Konfrontacje Teatralne chłopi wieś równouprawnienie wykluczenie społeczne Remigiusz Brzyk

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj przypada 98. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes FILM film polski kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Stanisław Lem HISTORIA

Sukces filmu "Chłopi". Hugh Welchman: gdybyśmy dostali nominację do Oscara, to byłaby bajka

W trzecim tygodniu grudnia poznamy skrócone listy oscarowe, tzw. shortlisty. W wyścigu o statuetkę złotego rycerza uczestniczy polska produkcja "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów będąca ekranizacją powieści Władysława Reymonta. - Moim zdaniem, jeśli członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zobaczą "Chłopów", to mamy duże szanse na pokonanie pozostałych nominowanych - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Hugh Welchman.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska chłopi Hugh Welchman DK Welchman FILM kino KULTURA

PR24 "Dzieło pełne". Łukasz Adamski o "Chłopach" w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni - Magazyn premier filmowych" Piotr Gociek i Łukasz Adamski pochylili się nad filmem animowanym "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. W dalszej części audycji poruszono także temat "Znachora" w reż. Michała Gazdy oraz serialu "Zagłada domu Usherów" w reż. Mike'a Flanagana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM chłopi Piotr Gociek Łukasz Adamski Znachor

"Chłopi" Władysława Reymonta w nowym wydaniu. Nietuzinkowa adaptacja dzieła nagrodzonego Nagrodą Nobla

"Chłopi" Władysława Reymonta to jedna z najwybitniejszych powieści Młodej Polski, nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. W setną rocznicą nadania wyróżnienia Teatr Ludowy w Krakowie zaprasza na nietuzinkową adaptację działa. W rolach głównych kobiety znane z kart powieści: Jagna, Jewka, Hanka i Jagustynka. – O szczegółach w Programie 3 Polskiego Radia opowiedziała Małgorzata Bogajewska, dyrektor teatru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka chłopi Piotr Firan TEATR Kraków KULTURA

"Chłopi": namalowany (dosłownie) obraz wsi i polski kandydat do Oscara

Malarska adaptacja "Chłopów" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana to polski kandydat do Oscara. Ten duet, a właściwie trio, bo trzeba jeszcze dołączyć producenta Seana Babbitta, ma już na koncie jedną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zrealizowany podobną techniką film "Twój Vincent". Publiczność na tegorocznym FPFF w Gdyni nagrodziła "Chłopów" swoją nagrodą – teraz widzowie w całym kraju będą mogli się przekonać, czy to był słuszny wybór, gdyż w piątek 13 października film wchodzi do kin.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Chłopi kandydatem do Oscara ekranizacja DK Welchman Oscary Trójka

"Chłopi" w kinach. Dorota Kobiela-Welchman: to historia uniwersalna

Adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana wchodzi na ekrany kin. Prace nad filmem, składającym się z ok. 40 tys. klatek filmowych - obrazów olejnych namalowanych przez ponad stu artystów, trwały cztery lata. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak FILM kino chłopi

Wścibski Reymont, katastrofa i malarska fantazja. "Chłopi" wczoraj i dziś

"Chłopi" - epopeja życia chłopskiego, jedna z najsławniejszych na świecie polskich książek, w której autor połączył antropologiczną rzetelność z uniwersalnym tematem konfliktu między jednostką a społecznością - wiele zawdzięczają sile plastycznej wyobraźni i sugestywnego języka Władysława Reymonta. Można rzec, że autor niemal skomponował gotowe kadry filmowe. I wielu twórców kina nie mogło oprzeć się tej wizji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi historia Polski literatura książki KSIĄŻKA Młoda Polska ludowość folklor wieś

Film "Chłopi" - uniwersalna opowieść z kobietami w sercu fabuły

- Uwielbiam postać Jagny. Odwiedziłam malarzy w czasie pracy, ich wkład serca w tworzenie tych obrazów był zniewalający - mówiła w Dwójce aktorka Kamila Urzędowska. - To opowieść uniwersalna, można się z nią utożsamić w każdym kraju. Jagna to osoba wrażliwa, w życiu szuka piękna - podkreślił Sean Bobbitt, producent filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  chłopi Chłopi kandydatem do Oscara Kamila Urzędowska Dwójka Jakub Jamrozek FILM kino