Polskie Radio
Section05
chłopi

"To ogromne szczęście" - L.U.C. o zdobyciu Orła za najlepszą muzykę [WIDEO]

Łukasz L.U.C. Rostkowski został uhonorowany statuetką Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepsza muzyka za ścieżkę dźwiękową do filmu "Chłopi". - Bardzo się cieszę, że znalazłem się wśród laureatów nagrody - mówi kompozytor i producent dzień po gali. - Jest ona zwieńczeniem czteroletniej pracy. Sam proces tworzenia muzyki do tego filmu był dla mnie bardzo ważny. Cieszę się, że brałem udział w tak fajnym projekcie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo taniec Orły 2024 L.U.C. kompozytor chłopi MUZYKA FILM

"Chłopi - Tańcuj": L.U.C. i Rebel Babel Orchestra ruszają w trasę koncertową

- Od wielu lat pukałem do drzwi świata filmu. Film zawsze był moją wielką pasją - przyznaje w radiowej Trójce Łukasz L.U.C. Rostkowski - producent, wokalista i kompozytor, twórca ścieżki dźwiękowej do animacji malarskiej "Chłopi". Teraz razem ze swoją Rebel Babel Orchestra wyrusza w trasę koncertową. W niezwykłą podróż podczas występów zabiorą nas między innymi: akordeon, skrzypce, lira korbowa, bębny, kontrabas, klarnet, tuba, suka/fidela płocka oraz śpiew i delikatny sampling.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara L.U.C. chłopi Rebel Babel Film Orchestra muzyka filmowa koncerty

Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz wieś ludowość tradycja Słowianie kultura ludowa taniec chłopi

Jak z tą pańszczyzną w Rzeczyspospolitej było? Zbadają to historycy z Białegostoku

Genezę, funkcjonowanie i ewolucję systemu folwarczno-pańszczyźnianego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów będą kompleksowo badać historycy z Uniwersytetu w Białymstoku oraz naukowcy z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Zebrane dane mają być udostępnione w specjalnej aplikacji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi historia Polski HISTORIA Rzeczpospolita społeczeństwo Białystok praca gospodarka polska represje ekonomia

Ze sceny na wielki ekran. Robert Gulaczyk: doświadczenie z teatru u mnie procentuje

- Mamy, jako środowisko filmowe, w czym kopać. Ciągle jest zapas świetnych aktorów, których można wyciągać - podkreśla w radiowej Jedynce Robert Gulaczyk. Aktor, który spędził kilkanaście lat na deskach teatrów, niedawno wystąpił w walczących o nominację do Oscara "Chłopach". W rozmowie z Martyną Podolską zdradził swoje najbliższe plany zawodowe i przypomniał, że w świecie filmowym działa wielu utalentowanych, nieznanych szerzej aktorów.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy robert gulaczyk Martyna Podolska chłopi film polski

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Młodożeniec literatura literatura polska poezja Dwudziestolecie międzywojenne wieś chłopi

Wincenty Witos trzy razy był premierem, choć ukończył dwie klasy szkoły ludowej. Jak wyglądała młodość lidera chłopów?

"Nie potrzebuję chyba udowadniać niczym, że pochodzę z tych, których losy przez długie wieki rzucały pod nogi i na pastwę drugim, tak pod względem politycznym, jak i materialnym, a więc z klasy chłopskiej. Gorzej jeszcze, bo w tej klasie należałem do wydziedziczonych i najwięcej upośledzonych, połykających gorzki chleb skrajnej nędzy", pisał o sobie Witos. Nie użalał się nad sobą. Droga życiowa jednego z Ojców Niepodległości, zwłaszcza na początku, wiodła - dosłownie - przez ugór. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wincenty Witos chłopi

Łukasz Gołębiowski. Badacz polskiego ludu, jego zwyczajów i zabobonów

Był jednym z pierwszych polskich etnografów, autorem prac o niekiedy zadziwiających sprawach. Dzięki lekturze jego dzieł czytelnik może się dowiedzieć choćby, że w niektórych regionach Rzeczpospolitej dawniej wierzono, że ogień wywołany uderzeniem pioruna należy gasić jedynie kozim mlekiem, a sny, w których pojawiają się słońce bądź pszczoły, ostrzegają przed nadchodzącym pożarem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Tadeusz Kościuszko chłopi KSIĄŻKA NAUKA

"Halka" Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria

- Opera ta często była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, wycięty z historii. Zaciemniano przy tym kontekst, który dotyczył rzeczy brutalnych i groźnych – mówił w Polskim Radiu o słynnym dziele Stanisława Moniuszki reżyser Mariusz Treliński. 1 stycznia wspominamy podwójną, z 1848 i 1858 roku, premierę "Halki".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera rozbiory Polski chłopi Podhale góralska muzyka kultura ludowa polityka

Sukces filmu "Chłopi". Hugh Welchman: gdybyśmy dostali nominację do Oscara, to byłaby bajka

W trzecim tygodniu grudnia poznamy skrócone listy oscarowe, tzw. shortlisty. W wyścigu o statuetkę złotego rycerza uczestniczy polska produkcja "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów będąca ekranizacją powieści Władysława Reymonta. - Moim zdaniem, jeśli członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zobaczą "Chłopów", to mamy duże szanse na pokonanie pozostałych nominowanych - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Hugh Welchman.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska chłopi Hugh Welchman Władysław Reymont DK Welchman FILM kino KULTURA