X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów: panel młodzieżowy "Czym dziś dla mnie jest Krym?"

20.03.2020 12:53
Jeszcze przed zaostrzeniem rygorów kwarantanny Tatarzy zdążyli zorganizować dyskusję młodzieżową poświęconą życiu młodzieży po aneksji półwyspu. W spotkaniu wzięli udział młodzi Tatarzy krymscy, sympatycy Tatarów i Andrij Moskalenko, zastępca mera miasta do spraw rozwoju.
Audio
  • Lwów: panel młodzieżowy "Czym dziś dla mnie jest Krym?". Przygotował - Wojciech Jankowski
Uczestnicy panelu
Uczestnicy paneluFot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Alim Uskut, lider organizacji tatarskiej Młodzieżowe Centrum, uważa, że należy integrować środowiska tatarskie z rówieśnikami i pomagać nawiązywać oficjalne kontakty z lokalnymi władzami. - Przede wszystkim chcieliśmy porozmawiać i usłyszeć, jakie mają zdanie lwowianie i przedstawiciele lokalnej władzy. Po drugie odrobić - zaległą prace domową. Powinniśmy byli porozmawiać o Krymie i o Tatarch krymskich jeszcze w 1991 roku, a nie dopiero w 2020, gdy już mleko się rozlało. A po trzecie, jest to spotkanie młodzieży, a więc nawiązanie kontaktów młodzieży tatarskiej z miejscową młodzieżą i z lwowską władzą, aby wspólnie realizować różne projekty - tłumaczył Uskut.

Po aneksji półwyspu Tatarzy krymscy, którzy badali się prześladowań, wyjechali na Ukrainę kontynentalną, do Kijowa, Chersonia, Drohobycza. Wielu wybrało Lwów. Oficjalnej statystyki nie ma, ale wedle danych z lat 2016-1018 we Lwowie jest od 2 000 do 2 500 Tatarów, w zależności od sytuacji na Krymie, ponieważ gdy zaczynają się poważne represje, wtedy liczba ludzi się zwiększa, gdy tam robi się stabilna sytuacja, część Tatarów wraca do domów.

Tatarzy krymscy zostali dobrze przyjęci przez lwowian. Alim Uskut zwraca uwagę na podobne wartości. Zarówno Tatarzy, jak i Galicja wschodnia są konserwatywni, dlatego uchodźcy z Krymu spotkali się z sympatią. Niekoniecznie taką sympatią są obdarzani uchodźcy ze wschodu Ukrainy. - Do samych Tatarów Krymskich stosunek jest bardzo pozytywny, miedzy innymi ze względu na wspólne wartości lwowian i Tatarów krymskich. Do kategorii przesiedleńców nalezą też ludzie ze wschodu - do nich jest, szczerze mówiąc, inne nastawienie przyznał Uskut.

Panel "Czym dla mnie jest Krym?" był jednym z ostatnich wydarzeń z serii upamiętnienia szóstej rocznicy tatarskiego sprzeciwu i rosyjskiej agresji Panowano zorganizować jeszcze otwarcie wystawy poświęconej Tatarom walczącym w wojsku ukraińskim w Donbasie, ale z powodu kwarantanny wydarzenie odwołano.


Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

dad