Polskie Radio
Section05
Tatarzy

Traktat w Buczaczu - hańba dla skłóconej Rzeczypospolitej

251 lat temu w obozie sułtańskim pod Buczaczem podpisany został traktat, w którym Rzeczpospolita zrzekła się na rzecz Turcji części terytorium wraz ze słynnym Kamieńcem Podolskim oraz zobowiązała się do płacenia sułtanowi rocznego trybutu. Układ nie został ratyfikowany przez sejm i stał się impulsem do wytężenia wysiłków w walce z nieprzyjacielem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Tatarzy Turcja Kamieniec Podolski Podole

Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami. Śmigłowce Apache dla polskiego wojska

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Apache Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Muzeum Historii Polski historia Polski język polski Tatarzy Kanada Ukraina rolnictwo

Rosja przygotowuje kolejne deportacje. Chce osiedlać swoich na okupowanych terenach Ukrainy

Rosja deportuje mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy, aby osiedlać tam Rosjan lojalnych wobec reżimu Putina. - To jeden z mechanizmów umocnienia się Rosji na zagarniętych terytoriach - powiedział Refat Czubarow, przewodniczący Tatarów Krymskich w rozmowie z Radiem Svoboda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina deportacje Refat Czubarow Tatarzy krymscy Tatarzy Rosja zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie

Tatarka krymska pojechała odwiedzić ojca chorego na raka. Rosjanie oskarżyli ją o szpiegostwo

"Sąd w Moskwie nakazał aresztowanie obywatelki Ukrainy Leni Umerowej, która w grudniu 2022 roku została zatrzymana w Osetii Północnej i prawie pół roku spędziła w areszcie tymczasowym we Władykaukazie. 5 maja krewni 25-letniej kobiety dowiedzieli się, że jest ona podejrzana o szpiegostwo" - napisał w niedzielę portal francuskiego radia RFI.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Tatarzy Krym szpiegostwo Ukraina

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy Kraków legendy historia Polski