Redakcja Polska

Koncert "Santo Subito - Prorok Naszych Czasów" w 100-lecie urodzin papieża – Polaka

14.05.2020 13:55
Koncert z udziałem największych polskich gwiazd będzie można zobaczyć lub usłyszeć 18 maja także za pośrednictwem Polskiego Radia
Audio
  • Niezwykły koncert w setną rocznicę urodzin papieża-Polaka (materiał Ewy Plisieckiej)
Zdjęcia z realizacji widowiska Santo Subito z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II
Zdjęcia z realizacji widowiska Santo Subito z okazji stulecia urodzin Jana Pawła IIFoto: Tomasz Tołłoczko /Biuro Programu „Niepodległa”

Niezwykłe wydarzenie muzyczne czeka nas z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II. Koncert z udziałem największych polskich gwiazd będzie można zobaczyć lub usłyszeć 18 maja, w dniu papieskich urodzin o godz. 18 czasu polskiego na antenie radiowej Jedynki, w TVP1, w wybranych stacjach radiowych oraz na kanale Programu "Niepodległa" w serwisie YouTube. Niepowtarzalne widowisko muzyczne będzie można zobaczyć lub usłyszeć również na stronie internetowej Polskiego Radia. Obchody stulecia urodzin świętego Jana Pawła II z powodu pandemii koronawirusa odbędą się głównie wirtualnie. Koncert "Santo Subito - Prorok Naszych Czasów" został nagrany wcześniej i jest pewnego rodzaju muzyczną niespodzianką.

- Wydarzenie zarejestrowaliśmy we współpracy z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie i przy wsparciu Archidiecezji Krakowskiej – mówi  Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Widowisko ma przybliżyć najważniejsze przesłania pontyfikatu świętego Jana Pawła II. Kolejne części koncertu przypomną wyzwania, które postawił przed nami papież - Polak i wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu - dodaje.

Na scenie wystąpią największe gwiazdy polskiej estrady zarówno starszego jak i młodszego pokolenia – m.in. Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Golec Orkiestra, Sebastian Karpiel-Bułecka, Krystyna Prońko czy Roksana Węgiel oraz śpiewający duchowni z różnych zakonów. Poszczególne utwory przeplatane będą archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami świętego Jana Pawła II. Widzów powitają Arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej, Kardynał Prezbiter Stanisław Dziwisz oraz Kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II ks. Mateusz Hosaja.

Ze względu na pandemię, koncert rozpocznie się pieśnią błagalną, "Święty Boże", która od wieków śpiewana jest w intencji ochrony przed klęskami żywiołowymi i nieszczęściami – zapowiada dyrektor Jan Kowalski.

- Zadbaliśmy nie tylko o walory muzyczne, ale i wizualne. Wykorzystaliśmy mozaiki, wykonane dla Sanktuarium przez grupę artystów z Centrum Badawczego Ezio Aletti Papieskiego Instytutu Wschodniego pod kierunkiem Ojca Marko Ivana Rupnika. Poszczególne mozaiki posłużyły nam jako tło dla artystów przy różnych utworach, tak aby obraz wzmocnił przesłanie utworów i lepiej ukazał wartości, do których nawiązujemy – dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Występujące na miejscu, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gwiazdy oraz współpracująca z nimi ekipa techniczna - dla wspólnego bezpieczeństwa - zachowywały zasady postępowania zgodne z wymogami czasu epidemii. - Ze względu na panującą sytuację nie mogliśmy zaprosić na koncert publiczności w sposób tradycyjny, mam jednak nadzieję, że jego transmisje tchną w nas optymizm i przyniosą widzom nadzieję na lepsze jutro, zgodnie z hasłem «Wszystko będzie dobrze»" - mówi Jan Kowalski

Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata dla Krakowa i Polski, które wygłaszane jest podczas pandemii codziennie w godzinę śmierci papieża. Procesję poprowadzi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Biuro Programu "Niepodległa" zrealizowało również dokument we współpracy z TVP "Świat według Jana Pawła II" oraz podcast - rozmowę z ks. Mateuszem Hosają o życiu i pontyfikacie papieża "Wydarzyło się 100 lat temu" we współpracy z dziennikiem "Rzeczpospolita".

IAR/ep