X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

22 lata temu zmarł Zbigniew Herbert – poeta, eseista, autorytet moralny

28.07.2020 13:30
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, pisarz, dramaturg i eseista, zmarł 28 lipca 1998 roku. Pisarz od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Audio
  • 22. rocznica śmierci Herberta - relacja Ewy Plisieckiej
Zbigniew Herbert, rok 1963
Zbigniew Herbert, rok 1963Foto: PAP/CAF/Marek Langda

Bądź wierny, idź – te słowa przesłania Pana Cogito to zarazem credo literackie i życiowe Zbigniewa Herberta.

Zafascynowany kulturą antyczną autor zbioru esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” stworzył także słynną postać Pana Cogito, który przyglądał się PRL-owskiej rzeczywistości, tak odmiennej od cywilizacji Zachodu. Herbert był także autorem wydanego przez Paryską Kulturę "Raportu z oblężonego Miasta" – wierszy powstałych pod wpływem wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Nazywany "kronikarzem XX wieku", dla wielu był także autorytetem moralnym.

Znany z bezkompromisowości pisarz obserwował i komentował ponurą PRL-owską rzeczywistość, bezwzględnie wytykając jej absurdy. Angażował się także w działania opozycji.  Stworzona przez niego postać - Pan Cogito – to alter ego poety, który przez wiele lat nie może pogodzić się z tym, co widzi dokoła.

Książki Herberta zostały przetłumaczone na 38 języków. Pisarz od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Rok 2018, decyzją Sejmu, był obchodzony jako Rok Zbigniewa Herberta.

IAR/ep