X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "Chcemy pokazać drogę tych ludzi"

01.03.2021 10:51
Na przełomie 2021 i 2022 roku pierwsi odwiedzający mają pojawić się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstająca od kilku lat placówka przybliży historię żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia
Audio
  • Janusz Kotowski o otwarciu Muzeum "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrołęce (IAR)
Kadra 4 szwadronu V Brygady Wileńskiej AK rtm. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, od lewej: plut. Szpagat, plut. Żelazny, plut. Lufa, Białostocczyzna, 1945 r.
Kadra 4 szwadronu V Brygady Wileńskiej AK rtm. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", od lewej: plut. "Szpagat", plut. "Żelazny", plut. "Lufa", Białostocczyzna, 1945 r.IPN

Dyrektor instytucji Janusz Kotowski powiedział Polskiemu Radiu, że muzeum ma pełne wsparcie władz centralnych. Od początku roku placówka jest nową państwową instytucją kultury. Janusz Kotowski zaznaczył, że pełne otwarcie muzeum jest już bliską perspektywą. - Bardzo realnie można powiedzieć, że pod koniec tego i na początku nowego roku sprawy będą przygotowane tak, że będziemy mogli publiczność, oczywiście wszystkich, ale ze szczególną ofertą dla ludzi młodych, zapraszać. Czyli koniec tego roku, początek nowego i to mówię z odpowiedzialnością - zapewniał Janusz Kotowski.

Dyrektor muzeum dodał, że Ministerstwo Kultury potwierdziło wsparcie inwestycji w drugą część wystawy stałej. I właśnie to jest teraz głównym elementem przygotowania muzeum. - Siedziba jest gotowa. Pracujemy intensywnie nad wystawą stałą. Pierwsza część wystawy stałej jest na finiszu, pewnie w marcu ją zakończymy. Ona nie stanowi jakiejś odrębnej całości dlatego nie należałoby już tego ukazywać szerszej publiczności jako propozycja narracji muzealnej. Od razu przystępujemy do budowy ostatniej, zasadniczej części wystawy stałej - wyjaśnił.

Nieprzypadkowa lokalizacja muzeum

Janusz Kotowski przypomniał, że Ostrołęka jako siedziba Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest miejscem nieprzypadkowym. Północno-wschodnie Mazowsze było jednym z silniejszych miejsc zbrojnego oporu przeciwko narzuconej władzy komunistycznej. - Nasze muzeum chce pokazać tę drogę żołnierzy wyklętych. Dlatego te wszystkie sale, instalacje, narracja muzealna, które pokażą czas wojenny, czas wybuchu wojenny, potem walkę, fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. Następnie skoncentrujemy się na walce i ideałach żołnierzy wyklętych - tłumaczył dyrektor placówki.

Muzeum powstaje na terenie dawnego Aresztu Śledczego - obiektu, który ma ponad stuletnią historię. Budynek wzniesiono jako więzienie w carskiej Rosji. Tę samą funkcję spełniał w II RP, podczas okupacji niemieckiej a także po wojnie. Przez kilka powojennych lat w komuniści przetrzymywali tam kryminalistów jak i więźniów politycznych. W gmachu wykonywano również wyroki śmierci.

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ostrołęckie muzeum zachęca do udziału w akcji "Rozświetlmy pamięć o Wyklętych". Wystarczy odwiedzić grób lub miejsce pamięci żołnierzy II konspiracji i udokumentować ten moment a następnie przesłać zdjęcie do muzeum w Ostrołęce.


IAR/PR24/dad

Żołnierze Wyklęci. Nadal nieodnalezieni

01.03.2021 08:08
W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia ciał setek żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Wciąż jednak nieznane są liczne miejsca ukrycia śladów zbrodni dokonanych na wielu wybitnych żołnierzach i oficerach walczących z sowiecką okupacją. Wśród nich jest m.in. zamordowany 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński. Przedstawiamy sylwetki 10 znanych nazwisk, nadal nieodnalezionych.

Premier Mateusz Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych: dziękuję im za wolną Polskę

01.03.2021 08:18
Dziękuję im za wolną Polskę. Ich poświęcenie nie poszło na marne - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w "Fakcie" z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".