X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"A Rekindled World". Niezwykła opowieść o świecie chasydów

12.03.2021 14:09
"A Rekindled World", taki tytuł nosi album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej, będący panoramą chasydzkiej egzystencji. Pokazuje piękno tradycji, wspólnoty, ale i portrety osobowości. W publikacji są także zdjęcia kobiet i dzieci.
Audio
  • Agnieszka Traczewska m.in. o albumie "A Rekindled World”. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie z albumu A Rekindled World
Zdjęcie z albumu "A Rekindled World”Foto: Agnieszka Traczewska

Agnieszka Traczewska, autorka albumu, niegdyś uznana producentka filmów dokumentalnych, opowiadała w Polskim Radiu dla Zagranicy, że to przypadek sprawił, iż zainteresowała się chasydami.

Do Leżajska, jednego z niewielkich miasteczek na południu Polski, gdzie chasydzi ze świata przybywają świętować kolejne   rocznice śmierci cadyka Elimelecha pojechała 15 lat temu. Potem były wyprawy do  kolejnych polskich  miast: Nowego Sącza, Rymanowa, Bobowej, czy Lelowa, bo w nich przed wojną żyły chasydzkie rodziny.

Efektem tych peregrynacji był pierwszy fotograficzny album Agnieszki Traczewskiej zatytułowany: "Powroty" - "to był hołd złożony przeszłości, która miała być zatarta, na co nie było mojej zgody, dlatego w albumie pokazałam 30. polskich miejscowości związanych z chasydzką tradycją, która ciągle jest pielęgnowana przez potomków".

Bez tego albumu nie byłoby drugiego: "A Rekindled World" - "Wskrzeszony świat" - ukazał się w wersji angielskojęzycznej. Znalazły się w nim  fotografie wykonywane w ciągu ostatnich kilku lat w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Belgii i innych krajach, w których chasydzi stworzyli swój dom po  II wojnie światowej. Na zdjęciach  widzimy  chasydów nie tylko podczas obchodów różnych świąt, wizyt  na cmentarzach i żarliwej modlitwy przy grobach przodków i cadyków, ale także  chasydzkie  życie codzienne. Niezwykłe są tu na przykład  sceny kąpieli niemowląt, kobiet opalających się na Florydzie czy muzykantów pocieszających w szpitalu ciężko chorego pacjenta. 


Holokaust ostatecznie położył kres obecności Żydów w Europie Wschodniej. Jednak dzięki przedwojennym emigrantom oraz nielicznym ocalałym, społeczności chasydzkie zaczęły się odradzać w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Antwerpii, Londynie, Kanadzie, Brazylii, gdzie trwają do dziś. Współcześnie wręcz przeżywają eksplozję demograficzną, ale nie oznacza to, że świat chasydzki jest dostępny dla każdego.

Agnieszka Traczewska fotografując współczesne rodziny chasydzkie  musi uwzględniać wiele ultra ortodoksyjnych zasad, które wciąż  nie pozwalają na pozowanie do zdjęć, publikację zdjęć kobiet, scen prywatnych, nadmiernej biedy czy bogactwa. Autorka "A Rekindled World" dzięki wieloletnim obserwacjom stworzyła współczesną wizualną panoramą chasydzkiego życia rozsianego po świecie. W albumie  szczególnie cenne są teksty towarzyszące fotografiom, napisane przez samych chasydów wywodzących się z rozmaitych dynastii.

O tej publikacji oraz swoich twórczych planach na przyszłość, Agnieszka Traczewska opowiedziała, w Polskim Radiu dla Zagranicy, Marii Wieczorkiewicz.

Wydanie albumu zostało dofinansowane przez MSZ w ramach projektu “Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar", realizowanego przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.