Redakcja Polska

Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki. Jego dzieła znajdują się w repertuarze prestiżowych filharmonii na całym świecie

29.03.2021 14:45
Nabożeństwo w warszawskiej Archikatedrze św. Jana, koncert w Filharmonii Narodowej podczas którego zabrzmią zabrzmią utwory kompozytora, „Stabat Mater” z "Pasji według świętego Łukasza", "Missa brevis" i "Agnus Dei" w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach  w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka, to tylko niektóre z wydarzeń, które uświetniają tę smutną rocznicę.
Audio
  • Rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki Foto: shutterstock/wjarek

"Tren – Ofiarom Hiroszimy", "Pasja wg św. Łukasza", "Dies irae", "Polskie Requiem", "Siedem bram Jerozolimy" należą do najbardziej znanych, cenionych i najczęściej wykonywanych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Kanon, który przeszedł do historii muzyki, stanowi inspiracje dla wielu artystów. Światowej sławy kompozytor, dyrygent, należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki, łączył w utworach tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii.

Od ponad pół wieku jego dzieła znajdują się w repertuarze największych orkiestr i chórów oraz prestiżowych scen i filharmonii. Od lat 70. Krzysztof Penderecki jako dyrygent prowadził orkiestry symfoniczne w kraju, a także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Zajmował się też działalnością pedagogiczną. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Kilka lat temu brytyjski dziennik "The Guardian" nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

W 2005 roku kompozytor został odznaczony Orderem Orła Białego. Uznawany za wybitnego przedstawiciela polskiej awangardy, Krzysztof Penderecki tworzył koncerty, monumentalne dzieła oratoryjne, opery, jak również utwory kameralne i wokalne. Przełomem w jego twórczości była "Pasja według św. Łukasza", napisana dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster w Niemczech. Był to również rok obchodów Millenium Chrztu Polski, dyskredytowanych przez komunistyczną władzę. Prapremiera 30 marca 1966 roku, stała się światowym wydarzeniem artystycznym. Tym monumentalnym dziełem Penderecki zapisał się w historii jako pierwszy kompozytor z tzw. bloku wschodniego, który podjął tematykę sakralną.

Jednym z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego jest "Tren - Ofiarom Hiroszimy". To poruszające dzieło zostało wyróżnione nagrodą UNESCO w Paryżu w 1962 roku.

Krzysztof Penderecki komponował również muzykę wykorzystywaną w filmach, między innymi w obrazach "Odyseja kosmiczna" i "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Katyń" Andrzeja Wajdy czy "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Wybitny polski kompozytor zmarł 29 marca 2020 r w wieku 86 lat. 2 kwietnia ubiegłego roku w gronie najbliższej rodziny odbyła się w Krakowie msza pogrzebowa. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystość miała charakter zamknięty. Urna z prochami mistrza została tymczasowo złożona w kościele świętego Floriana. Uroczystości pogrzebowe i odprowadzenia urny z prochami zmarłego do Panteonu Narodowego w Krakowie odbędą się za rok - 29 marca 2022 roku.

IAR/ep