Redakcja Polska

Kolekcja płyt Polskiego Radia na krajowej liście UNESCO i na wystawie „Pamięć Polski”

10.06.2021 09:39
Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Audio
  • Płyty Polskiego Radia z września '39 na liście UNESCO - materiał Ewy Plisieckiej (posłuchaj)
Kolekcja płyt Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku
Kolekcja płyt Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 rokuFoto: Polskie Radio

Na wystawie można poznać historię obiektów, które wraz z blisko 60 innymi tworzą krajową listę UNESCO. To m.in. kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. Pierwszy raz na listę trafiły materiały dźwiękowe. Mają one ogromną wartość historyczną - podkreśla Anna Krochmal, kuratorka ekspozycji z Archiwów Państwowych.

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach. Zachowała się niespełna połowa z nich. Losy części kolekcji wciąż pozostają nieznane. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zauważa, że decyzja o wpisaniu płyt na Listę Krajową UNESCO oznacza docenienie znaczenia Polskiego Radia w budowaniu wspólnoty oraz historycznej pamięci.

Niezwykła rola Polskiego Radia

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska zwraca uwagę na niezwykłą rolę Polskiego Radia we wrześniu 1939 r., czego dowodem są zachowane płyty. Po raz pierwszy w historii wojen światowych radio spełniło swoją rolę - informując nie tylko o sytuacji na froncie, ale również nadając przemówienia do ludności, komunikaty porządkowe i ostrzegawcze.

Płyty zawierają, między innymi, przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też wreszcie komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane przez m.in. przez Jeremiego Przyborę.

Bohaterstwo pracowników Polskiego Radia

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je, podzielili na trzy części i ukryli w prywatnych domach. Po wojnie utracono kontakty do miejsc i osób, u których depozyt z września 1939 r. był przechowywany, zatem uważano, że i on zaginął bezpowrotnie.

Jednak po 40 latach dwie części depozytu - liczące 93 płyty - zostały zwrócone do Polskiego Radia. Nadal jednak poszukiwana jest ponad połowa wyniesionych przez pracowników Polskiego Radia płyt. Stąd Polskie Radio apeluje do słuchaczy o przeszukanie swoich kolekcji i zgłaszanie się z informacjami na temat losu tych nagrań.

Podczas dzisiejszej gali w Belwederze 15 obiektów otrzymało certyfikaty wpisów na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Obok płyt Polskiego Radia to, między innymi: pięć traktatów astronomicznych Jana Heweliusza, dokumenty królów Przemysła II i Kazimierza Wielkiego oraz rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

Na wystawie „Pamięć Polski” zwiedzający zobaczą także zdjęcia m.in. pięciu traktatów astronomicznych Jana Heweliusza, dokumenty króla Kazimierza Wielkiego, akta Trybunału Koronnego Lubelskiego czy archiwum Ordynacji Zamojskiej z okresu blisko czterech wieków.

Ekspozycja w Warszawie będzie dostępna do 30 czerwca. Następnie pojawi się w kolejnych miastach, z których pochodzą obiekty wpisane na listę. Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata została zainaugurowana w 2014 roku. Zbiór jest cyklicznie uzupełniany o kolejne pozycje.

***

Program "Pamięć Świata" powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata.

W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, po raz czwarty wyłonił wyjątkowe obiekty. Wydarzeniu towarzyszy wyjątkowa wystawa prezentująca wyróżnione dokumenty pt. "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja" przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury. Ekspozycja w Warszawie będzie dostępna do 30 czerwca. Następnie pojawi się w kolejnych miastach, z których pochodzą obiekty wpisane na listę.


IAR/ep