X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego z powodzeniem prowadzą badania w Novae w Bułgarii i Risan w Czarnogórze

04.08.2021 14:54
Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi badania archeologiczne na sześciu stanowiskach: w Novae w Bułgarii, w Tanais w Rosji, w Risan w Czarnogórze, w północnej Albanii oraz na Ukrainie.
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Rozmowa z prof. Piotrem Dyczkiem, kierownikiem Katedry Archeologii Klasycznej UW oraz dyrektorem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej, część 1 [posłuchaj]
Miejsce wykopalisk archeologicznych w Risan w Czarnogórze
Miejsce wykopalisk archeologicznych w Risan w CzarnogórzeFoto: Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW

W swoich pracach naukowcy z ośrodka sięgają, oprócz tradycyjnych metod archeologicznych, po nowoczesne interdyscyplinarne metody badań. Zależnie od potrzeb i możliwości prowadzone są badania geofizyczne, analizy zdjęć lotniczych i satelitarnych, badania antropologiczne, analizy fizykochemiczne malowideł ściennych, naczyń ceramicznych i metali. Prowadzone są także prace z zakresu konserwacji kamienia oraz odlewy niektórych zabytków. Wszystkie dane archeologiczne opracowywane są komputerowo zarówno w odniesieniu do zabytków ruchomych jak i architektury.

Odkrycia dokonywane przez polskich archeologów na Półwyspie Bałkańskim mają dla współczesnej nauki bardzo duże znaczenie.  – W Albanii polskiej ekipie udała się rzecz wręcz sensacyjna – odkryliśmy tam duże, nieznane, za to świetnie zachowane miasto – mówi prof. Piotr Dyczek, kierownik Katedry Archeologii Klasycznej UW oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej.

W tym roku z powodu pandemii nie udało się prowadzić prac na terenie Albanii, natomiast ruszyły pełną parą prace w Czarnogórze i Bułgarii.

O badaniach w bułgarskim Novae oraz czarnogórskim Risan i o niezwykłych odkryciach polskiej ekipy, prof. Piotr Dyczek – archeolog klasyczny, autor prawie 200 prac naukowych, członek m.in. Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i międzynarodowych Rad Naukowych Sztuki Rzymskiej i Ceramiki Artystycznej - opowiedział Ewie Plisieckiej.  

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych