Polskie Radio
Section05
Czarnogóra

Polscy archeolodzy odkryli unikatową starożytną budowlę w Albanii

Uniwersytet Warszawski poinformował o odkryciach dokonanych przez badaczy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej. W Albanii archeolodzy odkryli budowlę, w której odbywały się prawdopodobnie uroczystości polityczne i religijne. W Czarnogórze z kolei opisali układ murów z czasów hellenistycznych.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Albania Czarnogóra HISTORIA odkrywcy odkrycia i ciekawostki starożytność

NASZ WYWIAD Czarnogóra po wyborach. W tle król kryptowalut, umowa z serbską cerkwią, napływ Rosjan

- Kampanie wyborcze wszystkich ugrupowań były ukierunkowane na chwytliwe kwestie społeczne i gospodarcze, poprawy warunków obywateli Czarnogóry. Kwestie tożsamościowe były na dalszym planie – mówiła portalowi PolskieRadio24.pl dr Anna Jagiełło-Szostak z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie i Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, omawiając wybory w Czarnogórze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czarnogóra NASZ WYWIAD Bałkany Serbia Rosja wybory turystyka

NASZ WYWIAD Koniec ery Djukanovicia i jego partii. Ekspert OSW: zwycięzcy wyborów w Czarnogórze chcą lepszych relacji z Serbią

- Nowa koalicja, która wygrała wybory w Czarnogórze, deklaruje dwutorową politykę. Z jednej strony głosi chęć pozostania lojalnym członkiem NATO i wspólnoty euroatlantyckiej, kontynuowania procesu integracji europejskiej. Z drugiej strony zapowiada poprawę relacji z Serbią, czy wejście do inicjatywy regionalnej Otwarte Bałkany - przekazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czarnogóra NASZ WYWIAD Bałkany Serbia Rosja wybory OSW

Premier Morawiecki: I Rzeczpospolita mogłaby być inspiracją dla Unii Europejskiej

I Rzeczpospolita była pierwszym tak rozwiniętym projektem republikańskim w Europie, a jej ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś; ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule "Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu", opublikowanym w czarnogórskim serwisie informacyjnym Crnogorski Portal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mateusz Morawiecki Czarnogóra POLSKA odzyskanie niepodległości historia Polski

opinia Wyrwać Bałkany z macek Rosji. Polska apeluje o poszerzenie UE

"Polska jest wielkim orędownikiem rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Jest to najlepszy sposób na zmniejszanie wciąż silnych tam wpływów rosyjskich i rosnących chińskich. Choć wciąż jest to region, w którym dochodzi do sporów historyczno-tożsamościowych, a resentymenty etniczne są nadal żywe, to jednak znajdujące się tam państwa mają nadzieję na wstąpienie do Unii. I liczą w tym na poparcie Warszawy" – pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Czarnogóra Macedonia Północna Europa Rosja infografika

Czarnogóra dołączy do Trójmorza? Prezydent Andrzej Duda: to dla nas bardzo ważny kierunek

- Chciałbym, byśmy powiększali inicjatywę Trójmorza. W tym obszarze geograficznym Czarnogóra jest, wszyscy doskonale wiedzą, że to państwo adriatyckie - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanovicem. - Jest to kierunek dla nas bardzo ważny i taki, w którym w przyszłości i teraz chcemy, by nasza współpraca się rozwijała - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Czarnogóra Bałkany Trójmorze infografika

Prezydent Duda: niepodległość krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest cierniem w oku rosyjskich imperialistów

Na czarnogórskim portalu Crnogorski portal ukazał się artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, przypominający o rosyjskiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. Prezydent podkreślił, że niepodległość krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej "zawsze była cierniem w oku rosyjskich imperialistów". Tekst został przedrukowany w szeregu zagranicznych pism. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czarnogóra prezydent Andrzej Duda Rosja ZSRR II wojna światowa

Zbigniew Rau: OBWE i Polska są gotowe udzielić Czarnogórze wsparcia w reformach i akcesji do UE

- OBWE docenia długotrwałe stosunki z Czarnogórą, jak również Czarnogórę jako wiarygodnego partnera w regionie. Chciałbym podziękować władzom Czarnogóry za dobrą współpracę, mam nadzieję, że będziemy kontynuować wzmacnianie tego partnerstwa, szczególnie w perspektywie członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej - mówił Rau.
Zobacz więcej na temat:  OBWE Zbigniew Rau Czarnogóra Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska

Trzy kraje uniemożliwiły lot szefowi rosyjskiej dyplomacji. Bielamowicz: nie poddały się naciskom Kremla

- Bułgaria, Macedonia i Czarnogóra nie poddały się naciskom, które miały miejsce - zarówno ze strony Serbii, jak i ze strony Rosji. Pamiętajmy, że w tych krajach są bardzo silne prorosyjskie środowiska, aktywne także po wybuchu wojny na Ukrainie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz, specjalista od spraw bałkańskich z Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Serbia Rosja Bułgaria Czarnogóra Macedonia Północna Siergiej Ławrow Europa