Redakcja Polska

W stolicy trwa 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

23.08.2021 11:48
W programie pokazy filmowe, spektakle, spotkania z literaturą, warsztaty kulinarne, zajęcia dla dzieci i koncerty. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń artystycznych w Polsce.  
Audio
  • Trwa 18 edycja festiwalu "Warszawa Singera" - materiał Ewy Plisieckiej [posluchaj]
Festiwal Warszawa Singera
Festiwal "Warszawa Singera"Foto: materiały prasowe

Festiwal potrwa do 29 sierpnia. Jak co roku nie zabraknie muzyki kantoralnej. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku do Warszawy nie przyjadą zapowiadani goście z Izraela, w tym młodzi kantorzy Chaim Stern i Israel Nachman. Natomiast podczas tradycyjnego koncertu otwarcia w Synagodze imienia Nożyków wystąpił kantor Yoni Rose z Frankfurtu.

Podczas Nocy Klezmerów usłyszymy Izabelę Szafrańską z projektem "Żydowska ulica/Jewish street". Wokalistka wyjaśnia, że składają się na niego pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej, między innymi: "Shalom alejchem", "Rebeka" i "Hava Nagila". Wśród wydarzeń muzycznych znalazły się także takie propozycje, jak: spektakl "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Mirona Zajferta, dedykowany pamięci Bruno Schulza, oraz koncert zespołu Shofar w składzie: Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti. W programie nie zabrakło również muzyki klasycznej. Zaplanowano między innymi koncert mistrzów klasyki, Berlin String Quartet, pod kierownictwem muzycznym profesora Tomasza Tomaszewskiego, w repertuarze Mieczysława Wajnberga i Piotra Mossa. Z kolei w Teatrze Kwadrat wystąpi Atanas Valkov z kwintetem i zaprezentuje muzykę z serialu "Król" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Gwiazdą wielkiego finału będzie Roby Lakatos z Węgier - cygański wirtuoz skrzypiec, klezmer i kompozytor, który wystąpi w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej z koncertem "Szalone skrzypce". Warszawa Singera to także bogata prezentacja muzyki jazzowej. Główną gwiazdą Singer Jazz Festival będzie Paul Brody, światowej sławy amerykański trębacz, kompozytor i aranżer, który na festiwal przygotował trzy premierowe koncerty z polskimi zespołami jazzowymi: Radek Wośko Chamber Trio, Piotr Lemańczyk Elecric Trio oraz Polski Piach. Jazzową część festiwalu otworzy koncert tria RGG z okazji 20-lecia działalności artystycznej. Muzycy zaprezentują materiał z najnowszej płyty, zatytułowanej "Mysterious Monuments On The Moon", ale przypomną też utwory z albumów wcześniejszych, takich jak "Aura" czy "Szymanowski".

Przed festiwalową widownią także największe premiery Teatru Żydowskiego z sezonu 2020/21, wśród nich spektakle: "Mykwa", "Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskiego kabaretu", "Akademia Pana Kleksa", "Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy", "Noc Walpurgii" oraz ostatnia premiera tego sezonu - "Circus Kafka" według scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka. W bloku filmowym na publiczność czekają cztery propozycje, między innymi przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Krafftówna w krainie czarów" w reżyserii Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa.

Szczegóły na stronie www.shalom.org.pl oraz na profilu facebookowym festiwalu.

IAR/ep