Polskie Radio
Section05
Zaduszki

"Nadzieja nadaje sens życiu, to kotwica, którą mamy". Przesłanie papieża w Zaduszki

- Wiele złych rzeczy prowadzi nas do rozpaczy i wiary w to, że wszystko zakończy się porażką, że po śmierci nie ma niczego. Odpowiedzią na to jest nadzieja - mówił papież Franciszek podczas mszy św. w Dzień Zaduszny w kościele na historycznym niemieckim cmentarzu koło bazyliki św. Piotra. W tym roku z powodu pandemii nie odwiedził żadnego cmentarza poza Watykanem.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół Kościół katolicki wiara Zaduszki Watykan Europa ŚWIAT

Dziś Dzień Zaduszny. Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych

Kościół katolicki wspomina 2 listopada w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Kapłani mogą odprawić tego dnia trzy msze św.: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki wiara Zaduszki społeczeństwo POLSKA

Odeszli do niebiańskiej orkiestry. Wspominamy zmarłych muzykantów

Choć audycja wypada 1 listopada, a więc w Święto Wszystkich Świętych, jej klimat nawiązywać będzie raczej do dnia następnego, czyli Święta Zmarłych - Zaduszek lub Dnia Zadusznego. W audycji wspominamy artystów ludowych, którzy odeszli od nas po 1 listopada 2019 - Jana Cebulę, Albinę Kuraś i Tadeusza Jedynaka.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa Zaduszki muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

Dzień Wszystkich Świętych. Premier: od soboty do poniedziałku cmentarze zamknięte

- W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił szef rządu. W piątek wieczorem rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce premier Wszystkich Świętych Mateusz Morawiecki Zaduszki

Bez mszy św. i procesji na cmentarzach. Sprawdź, co się zmieniło ws. uroczystości Wszystkich Świętych

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, w tym roku w Polsce nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Zgodnie z dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach eucharystie będą sprawowane w świątyniach.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Zaduszki Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie bezpieczeństwo Msza święta społeczeństwo POLSKA