Polskie Radio
Section05
Zaduszki

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętamy o tych, którzy odeszli [POSŁUCHAJ]

Program 1 Polskiego Radia towarzyszył swoim słuchaczom podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek. W tym szczególnym czasie emitowaliśmy okolicznościowe audycje, natomiast w specjalnych nagraniach wspominaliśmy tych, którzy jeszcze tak niedawno "Byli z nami...", m.in. Andrzeja Korzyńskiego, Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Zaduszki Polskie Radio

„Wojna zabiera nam bliskich”. O towarzyszeniu w żałobie uchodźcom z Ukrainy

Wojna widziana oczami ludzi, którzy stracili tam swoich bliskich ma dwa oblicza. Jedno to całkowite zaprzeczenie sensu wszystkiego, apatia, odrzucenie Boga i przyszłości. Drugie to całkowity zwrot w stronę Boga, modlitwa, próba zrozumienia i przebaczenia. I ja rozumiem jednych i drugich, bo oni wręcz krzyczą, że wojna zabiera im bliskich. A śmierć w takich okolicznościach jest trudna do akcentacji – przyznaje ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 śmierć żałoba uchodźcy Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

„Kawa z Iwonką”. Rozmowy o stracie żony i mamy

Zbyt krótko cieszyliśmy się naszym rodzinnym powrotem do domu w Polsce i narodzinami drugiego dziecka. Diagnoza, rak piersi, pokrzyżowała nasze plany. Byliśmy pełni nadziei, że leczenie odda nam Iwonkę ale tak się nie stało. Cieszę się, że do końca mogłem opiekować się żoną na onkologii – mówi Tomasz Kania, twórca bloga dla małżonków „Misja 52” i autor książki „Kawa z Iwonką”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim rak piersi śmierć żałoba dzieci Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych