Redakcja Polska

Dyplomaci RP odwiedzają na Białorusi groby z okazji Dnia Wszystkich Świętych

01.11.2021 09:25
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek dyplomaci RP z Mińska, Grodna i Brześcia odwiedzają polskie miejsca pamięci. Jak powiedział Marcin Wojciechowski, chargé d’attache Polski na Białorusi, odwiedzanie grobów odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku.
Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku.Źródło: Twitter/PLinBelarus @PLinBelarus

"Na terytorium Białorusi jest wiele cmentarzy i miejsc pamięci, związanych z historią Polski. Nasi dyplomaci będą je odwiedzać w najbliższych tygodniach, aż do Dnia Niepodległości" – poinformował Wojciechowski.

W poniedziałek w Mińsku zapalono znicze na Cmentarzu Kalwaryjskim. "Na tym cmentarzu jest wiele grobów Polaków, którzy mieszkali tu na przestrzeni wieków. Jest to najstarszy i najpiękniejszy cmentarz w Mińsku" – powiedział dyplomata.

Jak dodał, wśród miejsc, które już odwiedzili lub odwiedzą pracownicy polskich placówek, są cmentarze wojskowe w obwodzie mińskim, grodzieńskim i brzeskim.

Dyplomaci udadzą się na groby znanych Polaków, wojskowych z okresu wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej i policjantów. Wraz z dyplomatami groby i miejsca pamięci odwiedzają Polacy mieszkający na Białorusi.


PAP/dad


Zobacz więcej na temat: Wszystkich Świętych Zaduszki

Znicze na mogiłach polskich ofiar NKWD w Kutaisi w Gruzji

31.10.2021 12:22
Polscy dyplomaci w tych odwiedzają w Gruzji miejsca pochówku Polaków, w tym ofiar NKWD. Zapalili już znicze między innymi w mieście Kutaisi na domniemanych mogiłach Polaków z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, którzy zginęli w latach 1945-47 w miejscowym łagrze.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na kolejny Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich

31.10.2021 17:39
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na kolejny Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich. Taka akcja jest organizowana po raz ósmy. Rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.