Redakcja Polska

"Warszawa wielu kultur". Unikatowy przewodnik po stolicy

14.01.2022 15:46
Przewodnik autorstwa Marii i Przemysława Pilichów po wielokulturowej Warszawie z pewnością zadziwi nawet niejednego varsavianistę. Opisując meandry skomplikowanej historii miasta, "Warszawa wielu kultur" staje się pionierskim przewodnikiem po stolicy jeszcze nieodkrytej.
Audio
  • Maria i Przemysław Pilichowie o przewodniku "Warszawa wielu kultur", wydanym przez Wydawnictwo Arkady. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Maria i Przemysław Pilichowie
Maria i Przemysław PilichowieFoto: materiały prasowe

Warszawa od początku swego istnienia była miastem wielu narodów i kultur. Najwcześniej przybyli tu Żydzi, którzy już w XV wieku mieli własny cmentarz i synagogę. Od średniowiecza ściągali do Warszawy także ormiańscy kupcy. Pamiątką ich obecności jest m.in. kilka kamieniczek na Rynku Starego Miasta. Po rozbiorach osiedlali się w Warszawie Niemcy, a po powstaniu listopadowym masowo zaczęli napływać Rosjanie. Wtedy to powstał cmentarz prawosławny na Woli, a w latach 60. XIX wieku, cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze. Piękna bryła prawosławnej świątyni była pierwszym budynkiem rzucającym się w oczy Rosjanom przybywającym koleją do Warszawy na Dworzec Petersburski (dziś Wileński) i miała być rosyjską wizytówką miasta.

Ślady wielokulturowości widoczne są w Warszawie do dziś, a ich tropem podążyli Maria i Przemysław Pilichowie - autorzy książki "Warszawa wielu kultur", w której opisują świątynie, cmentarze, pomniki i budynki wznoszone przez społeczności innych wyznań, języków i obyczajów.

Warszawa przestaje być centrum państwa jednej etniczności, jednego wyznania i jednego zestawu przekonań – Maria i Przemysław Pilichowie pokazują, że miasto, jakie znamy, przez wieki kształtowała różnorodność i bogactwo spotykających się kultur: synagogi sąsiadujące z kościołami, skwer upamiętniający „dobrego Maharadżę” z cmentarzem „olędrów”, prawosławne ikony funkcjonujące obok figur hinduskich bogów i królewskich salonów urządzonych w stylu orientalnym.

Czytelna struktura książki pozwala spacerować po Warszawie śladem tych fascynujących spotkań i zgłębić nieoczywistą historię miasta, dla którego wielokulturowość zawsze była kluczowym elementem tożsamości. Przewodnik autorstwa Marii i Przemysława Pilichów po wielokulturowej Warszawie z pewnością zadziwi nawet niejednego varsavianistę.


Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Maria i Przemysław Pilichowie są krajoznawcami, autorami przewodników turystycznych po Polsce, które ukazywały się w wydawnictwach nie tylko polskich, ale również np. w niemieckim wydawnictwie Baedeker. Dziełem ich życia była publikacja "Polska: ilustrowany przewodnik" (pięć wydań polskich i wersja angiel­ska). Od wielu lat zajmują się również opracowaniami biograficzny­mi dotyczącymi wybitnych, ale dziś często mało znanych postaci. Są autorami m.in. książek "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywa­li świat", "Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy" i "Nasi Nobliści: 56 laureatów znad Wisły Odry i Niemna". Rozmawiała z nimi Halina Ostas.