X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

20.01.2022 13:30
Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.
Audio
  • Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła start 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas otwarcia III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polskie serce pękło. Katyń 1940, w holu przed Salą Kolumnową Sejmu w Warszawie.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas otwarcia III edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", w holu przed Salą Kolumnową Sejmu w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

- Zbrodnia Katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Na rozkaz dyktatora Józefa Stalina, w okrutny sposób, straciło życie ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Wśród nich ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Polskiej, znakomitych przedstawicieli polskiej inteligencji i reprezentantów wielu profesji. Zważywszy na skalę wydarzeń z wiosny 1940 r., pamięć o zamordowanych Polakach jest obowiązkiem, z którego nikt nie może nas nigdy zwolnić. Stąd zrodziła się potrzeba ogłoszenia konkursu katyńskiego, będącego sposobem propagowania prawdy na temat zbrodni, ale również oddania należnego hołdu zamordowanym - przypomniała w środę 19 stycznia w Sejmie Marszałek Elżbieta Witek, która jest pomysłodawczynią konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

W jego inauguracyjnej edycji wpłynęło ponad 700 prac, w kolejnej już blisko 4 tysiące. Młodzi autorzy z całej Polski wykazali się kreatywnością, wrażliwością, ale przede wszystkim szczegółową wiedzą i głębokim zrozumieniem problematyki. Ogromne zainteresowanie tematyką Katynia - historii zbrodni i milczenia - zachęciło Organizatorów nas do kontynuacji wydarzenia. W Komitecie Organizacyjnym III edycji Konkursu znaleźli się: Prezes Polskiego Radia - Agnieszka Kamińska, Prezes Telewizji Polskiej - Jacek Kurski i Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki - Paweł Kurtyka. Polskie Radio jest również - obok Telewizji Polskiej - patronem medialnym konkursu.

Konkurs skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych (15-21 lat) położonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych (do 26 lat) położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnik będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę w każdej z trzech dedykowanych kategorii: plastyczna (stworzenie projektu medalu - awers i rewers - na temat "Katyń - Pamiętamy"), literacka (praca na temat "Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności") oraz tekst piosenki (przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej). Uczestnik konkursu będący studentem studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych może złożyć wyłącznie jedną pracę w kategorii: scenariusz lekcji (zadaniem uczestnika jest stworzenie scenariusza lekcji na temat: "Katyń-Pamiętamy" - 45 minutowy konspekt zajęć lekcyjnych). Prace muszą zostać przygotowane w języku polskim. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane do Konkursu przez autorów indywidualnych. Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 marca 2022 r.

Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl. Wygenerowaną przez system i podpisaną przez uczestnika lub przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego kartę zgłoszenia należy przesłać wraz z pracą, drogą pocztową na adres: Kancelaria Sejmu, Gabinet Marszałka Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa z dopiskiem "III edycja konkursu - Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Nagrody w każdej z czterech kategorii to: I miejsce - laptop; II miejsce - tablet; III miejsce - czytnik e-booków. Przyznane zostaną również wyróżnienia za zajęcie od 4 do 10 miejsca.

- Wierzę, że podobnie jak w latach poprzednich, środowiska szkolne i akademickie z radością wezmą udział w konkursowych zmaganiach. Jestem pewna, że nadesłane prace dostarczą nam kolejnych, poruszających świadectw odwagi w głoszeniu prawdy i patriotyzmu młodego pokolenia Polek i Polaków - dodaje Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Specjalny cykl wydawnictw Polskie Radio w 2008 roku - z inicjatywy ówczesnego prezesa Krzysztofa Czabańskiego - wydało album "Katyń 1940", który zapoczątkował cykl tożsamościowych wydawnictw poświęconych wydarzeniom i bohaterom ważnym dla polskiej historii. W kolejnych latach ukazały się albumy poświęcone między innymi tragicznym wydarzeniom na Wołyniu w 1943 roku, katastrofie w Smoleńsku, a także pielgrzymkom św. Jana Pawła II do Polski oraz 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wydawnictwom Polskiego Radia patronuje Rada Mediów Narodowych.


Plakat promujący konkurs Plakat promujący konkurs

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski Katyń Sejm