X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Tradycje świąteczne – nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe

16.04.2022 22:57
Święta Wielkiej Nocy to czas, w którym szczególną wagę przywiązujemy do obrzędów i tradycji, kultywując je z pokolenia na pokolenie.
Audio
  • Tradycje świąteczne – rozmowa z etnografem Małgorzatą Jaszczołt
Pisanki
PisankiFoto: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Do tradycji kojarzących się nieodwołanie z Wielkanocą należy m.in. zwyczaj święcenia pokarmów w kościołach, czyli tzw. święconka, zdobienie stołów barankami czy zajączkami z cukru i ciasta, a także przyozdabianie jajek. Można to robić na wiele sposobów, m.in. metodą batikową, która polega na nakładaniu warstwy wosku i moczeniu jajka w barwniku.

O obyczajach świątecznych warto rozmawiać w rodzinach, bo wraz z upływem czasu często ulegają one zmianie. Dzięki takim rozmowom ocalimy je od zapomnienia. – Przy wielkanocnym stole podpytajmy nasze mamy i babcie o to, jak było kiedyś. Zachowanie tradycji jest dla nas bardzo istotne, bo dzięki temu tworzymy naszą narodową tożsamość – mówi Małgorzata Jaszczołt, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.