Polskie Radio
Section05
jajko

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

Jajko superfood, czyli cała apteka jest w kurniku!

– W kurniku znajdziemy wszystko, co jest ważne dla naszego organizmu, poza witaminą C. Dlaczego? Ponieważ to wszystko znajduje się w… jajku! W skorupce, która składa się z wapnia, i w tej płynnej części, którą tak większość z nas lubi – opowiada dr Michał Mularczyk w „Zagadkowej niedzieli”. – Jajko to jest superfood, podobnie jak wątróbka: zwiera prawie wszystko, co jest potrzebne do życia – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie jajko zdrowie rozwój Katarzyna Stoparczyk Trójka

Wojciech Cegielski o Wielkanocy w Jerozolimie

Katolicy w Jerozolimie rozpoczynają Wielkanoc jako pierwsi. Wbrew naszym wyobrażeniom w to ważne święto wcale nie zobaczymy tam koszyczków wielkanocnych, czekoladowych zajączków i pisanek, bowiem wśród mieszkańców Ziemi Świętej katolicy stanowią mniejszość. O tym, jak wyglądają Święta Wielkanocne w najważniejszym dla chrześcijan miejscu, opowiedział korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielkanoc jajko tradycja symbole święta Tomasz Miara Triduum Paschalne Kościół Jerozolima chrześcijaństwo Wojciech Cegielski Kościół katolicki

Pisanki – wielkanocny zwyczaj najtrwalszy w swojej kruchości

Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z pisanką – kruchą, barwioną na jednolity kolor, ozdabianą za pomocą włóczki czy też z wzorami wydrapanymi za pomocą ostrego narzędzia. Pisanki to najpopularniejsza tradycja wielkanocna świata, o czym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała Magdalena Lesicka, etnolog z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Wielkanoc jajko tradycja symbole święta

Skokowo drożeją drób i jaja. Ekspert: ceny zmieniają się co kilka godzin

Gwałtownie idą w górę ceny produktów drobiarskich. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie, która wyłączyła dostawy drobiu z tego kraju na europejskie rynki - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Ceny skupu kurcząt rzeźnych od końca stycznia wzrosły już o 25 proc., a ceny skupu jaj spożywczych o około 23 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo kury jajko handel ceny Ukraina żywność