Redakcja Polska

„W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki". Ważna publikacja PAN

12.08.2022 15:24
Niezwykłą książkę, przedstawiającą 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską, wydała z okazji swojego 70-lecia Polska Akademia Nauk. Każdej z postaci towarzyszy esej napisany przez współczesne pisarki lub pisarzy, m.in. Stefana Chwina, Macieja Hena, Weroniki Murek, Ignacego Karpowicza czy Joannę Bator.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z dr Anną Plater-Zyberk, redaktor prowadzącą, odpowiadającą wraz z prof. Jerzym Duszyńskim, prezesem PAN, za koncepcję książki, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.
Dr Anna Plater-Zyberk w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Dr Anna Plater-Zyberk w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

- Nie sugerowaliśmy ani treści, ani formy. Literaci sami o tym decydowali - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, dr Anna Plater-Zyberk, redaktor prowadząca, odpowiadająca wraz z prof. Jerzym Duszyńskim, prezesem PAN, za koncepcję książki.

- Prosiliśmy tylko o w miarę krótką formę i wybieraliśmy pary, to my proponowaliśmy pisarzom postać ze świata nauki, którą mieli przedstawić w swoim tekście.Klucze były różne: miasto zamieszkania, naukowe zainteresowania, hobby. Teksty literackie poprzedzone są w  książce notką biograficzną poświęconą naukowcom, którą przygotowali pracownicy Instytutu Historii Nauki PAN. Autorzy esejów literackich skupiają się tylko na pewnym wydarzeniu, emocji, chwili, dlatego biogramy dostarczają szczegółów związanych z życiem badacza  i jego dziełem - dodaje dr Anna Plater-Zyberk.

W książce przybliżono m.in. postaci Mikołaja Kopernika, Ignacego Domeyki Floriana Znanieckiego, Józefy Joteyki, Mariana Smoluchowskiego, Jana Czochralskiego czy Ignacego Łukasiewicza.

 - Wybór 20 badaczy, to była jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którą musieliśmy się zmierzyć pracując nad tą książką, przyznawała dr Anna Plater-Zyberk. - Chcieliśmy stworzyć szeroką  reprezentację, dlatego staraliśmy się uwzględnić jak najwięcej dyscyplin naukowych oraz szkół badawczych z różnych okresów, bo zaczynamy od Mikołaja Kopernika, ale kończymy na Leszku Kołakowskim. Mamy przekonanie, że to jest książka nie tylko o polskiej nauce, ale także o polskiej historii, której częścią są  wybitni badacze polscy, tworzący zarówno w kraju, jak i na emigracji - mówi dr Anna Plater-Zyberk.

Niestety ich dzieło, zdaniem Anny Plater-Zyberk, nie zawsze jest znane i doceniane, dlatego ta książka jest dostępna w wersji online i co szczególnie cieszy inicjatorów powstania publikacji - jest  przez wielu czytelników określana jako niezwykle interesująca i potrzebna.

Publikacja PAN „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki", w wersji angielskiej i polskiej, jest dostępna online na tej stronie.

Do wysłuchania rozmowy z dr Anną Plater-Zyberk, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.