X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pułtusk, Rakowiecka i Namysłowska w Warszawie - kolejne miejsca poszukiwań IPN

27.06.2020 11:55
Dawny Urząd Bezpieczeństwa w Pułtusku oraz ulice Rakowiecka i Namysłowska w Warszawie - to miejsca prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w najbliższych tygodniach.
Audio
  • Na przełomie lipca i sierpnia zespół IPN powraca na teren więzienia Toledo, znajdującego się przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie. W tym miesiącu odnaleziono tam szczątki ofiar dawnej katowni UB - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk (IAR)
Prace IPN w byłym niemieckim, a potem stalinowskim więzieniu na Mokotowskiej w Warszawie (Marta SmolańskaIPN)
Prace IPN w byłym niemieckim, a potem stalinowskim więzieniu na Mokotowskiej w Warszawie (Marta Smolańska/IPN)Twitter/@ipngov.pl

Jak powiedział Polskiemu Radiu szef Biura, profesor Krzysztof Szwagrzyk, w nadchodzącym tygodniu rozpoczną się badania na dziedzińcu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Pułtusku.

W tym miejscu wykonano fotografie żołnierzy wyklętych po ich śmierci. Profesor Szwagrzyk podkreśla, że na jednej z fotografii znajduje się legendarny przywódca Mieczysław Dziemieszkiewicz "Roj", dlatego są przypuszczenia, że wraz ze swymi żołnierzami mógł zostać pochowany na terenie UB. 

Natomiast na przełomie lipca i sierpnia zespół IPN powraca na teren więzienia Toledo, znajdującego przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie.


W tym miesiącu odnaleziono tam szczątki trzech osób, a także fragmenty mundurów i oprzyrządowania wojskowego oraz kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Jak mówił prof. Szwagrzyk, ofiary grzebano na terenie więzienia, w pobliżu szubienicy, na której wykonywano egzekucje.


Kolejne odkrycia

W mijającym tygodniu na cmentarzu w Lubotyniu Starym w okolicach Ostrowi Mazowieckiej odnaleziono szczątki 30-letniego mężczyzny. Wstępna ocena antropologiczna pozwala przypuszczać, że są to szczątki żołnierza podziemia niepodległościowego zabitego w 1948 roku - dowódcy drużyny I Podlaskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Stanisława Gutowskiego ps. Sokół.
 
Jak powiedział prof. Szwagrzyk, nie ma wątpliwości, że w ubiegłym tygodniu na cmentarzu w Odolanowie na terenie Wielkopolski znaleziono ciała ośmiu żołnierzy oddziału Jana Kępińskiego "Błyska" z Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej.
W miniony czwartek podczas prac biura poszukiwań na cmentarzu w Szczecinie odnaleziono szczątki mężczyzny. Jak czytamy na stronie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, cechy antropologiczne i miejsce ich odnalezienia pozwalają przypuszczać, że są to doczesne szczątki Jana Szewczuka, ps. "Nowy", żołnierza Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.


IAR/dad