X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

115 lat temu urodził się Jerzy Giedroyc - legendarny redaktor i twórca paryskiej "Kultury"

27.07.2021 17:23
Jerzy Giedroyc to znacząca postać polskiej emigracji i jedna z najwybitniejszych w naszej powojennej historii. Wydawany przez niego miesięcznik "Kultura" był ważnym pismem polskiej emigracji oraz jednym z cenionych miesięczników intelektualnych na świecie.
Audio
  • 115 lat temu urodził się Jerzy Giedroyc [POSŁUCHAJ]
Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.
Redaktor naczelny miesięcznika "Kultura" Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.PAP/Jerzy Ruciński

W 1946 roku założył w Rzymie Instytut Literacki, jedną z najbardziej znanych polskich instytucji wydawniczych na emigracji. Rok później przeniósł Instytut do Maison Lafitte pod Paryżem. Wydawany przez Instytut miesięcznik "Kultura" był ważnym pismem polskiej emigracji oraz jednym z cenionych miesięczników intelektualnych na świecie. Publikowali w nim między innymi Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski oraz Melchior Wańkowicz. Z biegiem czasu w "Kulturze" zaczęli wydawać również pisarze mieszkający w PRL, objęci komunistyczną cenzurą.

Ze względu na działalność i poglądy Giedroycia, kierowany przez niego ośrodek w Maison Lafitte był obiektem nieprzychylnej propagandy komunistycznych władz PRL, które przedstawiały go jako potężną agenturę amerykańską. Nazwisko Giedroycia znajdowało się na liście osób z całkowitym zakazem publikacji, a wszystkie informacje na jego temat podlegały cenzurze.

Już po transformacji ustrojowej w 1989 roku, w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu przed zbliżającymi się obchodami 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Jerzy Giedroyc podkreślił konieczność ułożenia naszych stosunków z Rosją i Niemcami. Jerzy Giedroyc opowiadał się za niepodległą Ukrainą, Białorusią i Litwą. Po rozpadzie Związku Radzieckiego podkreślał potrzebę dobrych stosunków z najbliższymi sąsiadami zza wschodniej granicy. Wielokrotnie dawał wyraz poparcia dla idei wolnościowych, zachęcał do powołania w Polsce zorganizowanej opozycji demokratycznej, poparł strajki Sierpnia 1980 roku. W latach 90. często krytycznie odnosił się do elit politycznych.

Do końca życia aktywnie uczestniczył w redagowaniu i przygotowaniu kolejnych numerów "Kultury". Był wydawcą blisko 400 książek, z których większość weszła do kanonu literatury polskiej, ale sam nie pisał. Uważał, że jego najważniejszą rolą jest inspirowanie i mobilizowanie innych. Zostawił po sobie natomiast bogatą, liczącą ponad 100 tysięcy listów, korespondencję z autorami "Kultury", która jest świadectwem jego troski o polskość, demokrację i ciągłość kultury polskiej.

Instytutem Literackim i "Kulturą" kierował do śmierci w 2000 roku. Zmarł w Maison Laffitte, w wieku 94 lat. Po śmierci "Redaktora", bo tak mówiono o Jerzym Giedroyciu, zgodnie z jego życzeniem, przestała wychodzić "Kultura". Ostatni numer ukazał się w październiku 2000 roku.

IAR/PP

Wiceszef MSZ: będziemy dalej naciskać, żeby naszych rodaków uwięzionych na Białorusi uwolnić

27.07.2021 10:02
Będziemy dalej naciskać na władze w Mińsku, żeby naszych rodaków uwięzionych na Białorusi uwolnić - zapewnił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. W jego ocenie sankcje ekonomiczne, nałożone przez UE na Białoruś po aresztowaniach, zaczynają być odczuwalne wśród białoruskiego establishmentu.

„Korzenie pamięci” – nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

27.07.2021 13:20
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowano projekt skierowany do rodzin powstańców