X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

84. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

04.03.2022 13:01
Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Theater des Volkes, jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.
Audio
  • Związek Polaków w Niemczech obchodzi stulecie powstania. Znakiem organizacji jest Rodło. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz z Tadeuszem Szczyrbakiem, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, która zaplanowała przedsięwzięcia związane z jubileuszem organizacji [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMaterialy prasowe

Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem!  Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami.

Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie Berlińskiego Kongresu jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.             

W związku z 84. rocznicą ogłoszenia Prawd Polaków trwają przygotowania do uroczystości w dniu 6 marca 2022 r. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, która upamiętni członków Związku Polaków w międzywojennych Niemczech – Polaków spod Znaku Rodła. Ogólnopolskie wydarzenie z udziałem gości z całej Polski będzie już XVIII edycją naszych wrocławskich spotkań spod Znaku Rodła w roku jubileuszowym – 100 lat powstania Związku Polaków w Niemczech (1922 – 2022).

Uroczystość spod Znaku Rodła we Wrocławiu  jest już marką samą w sobie od lat – jedyną taką w Polsce (trwają już przygotowania do XVIII edycji – projekt odbywa się nieprzerwanie z inspiracji Tadeusza Szczyrbaka od roku 2004).

Ogólnopolskie Święto Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła we Wrocławiu będzie wyjątkową okazją do realizacji w praktyce nowoczesnego patriotyzmu spod Znaku Rodła w XXI wieku.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Rok Jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech (1922 – 2022) będzie obfitował w liczne upamiętnienia naszych przodków w Niemczech, wspomnienie Ks. Patrona dr. Bolesława Domańskiego Prezesa Związku Polaków w Niemczech w latach 30. XX wieku (150. rocznica urodzin, 14 stycznia 1872 – 14 stycznia 2022) oraz 90 lat od powstania Znaku Rodła – symbolu Polaków w Niemczech (8 listopada 1932 – 8 listopada 2022).

Spotkanie na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, jedyne takie w Polsce nieprzerwanie od roku 2004, będzie sposobnością do spotkania Polaków znad Wisły i Odry. Rodaków, którzy licznie zamierzają przyjechać do Wrocławia – współczesnej stolicy spod Znaku Rodła w XXI wieku.

Ogólnopolski projekt obejmuje także stacjonarne uroczystości w całej Polsce z okazji Jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech AD 2022, których scenariusz powstaje we Wrocławiu (Złotów – Zakrzewo, Racibórz, Szczecin, Opole, Międzyrzecz, Sztum, Kwidzyn, Bytów, Legnica, Kędzierzyn – Koźle, Olsztyn, Świdnica, Olesno, Piła, Bytom, Gliwice, Zabrze, Kraków i Warszawa).       

Ukoronowaniem międzywojennej działalności Polaków w Niemczech był Kongres Berliński ­­– świadectwo sprawności organizacyjnej, odwagi, etosu pracy oraz depozytu wiary przekazanego kolejnym pokoleniom w postaci Prawd Polaków spod Znaku Rodła.  


Źródło: Rodzina Rodła we Wrocławiu