Redakcja Polska

W Warszawie upamiętniono powstańców wielkopolskich

28.12.2023 17:27
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Powązkach Wojskowych oraz w archikatedrze warszawskiej uczczono pamięć powstańców wielkopolskich w 105. rocznicę zwycięskiego zrywu.
Uroczystość złożenia kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich i Wielkopolskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Uroczystość złożenia kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich i Wielkopolskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Po uroczystym przemarszu ulicami Warszawy na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego organizator uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że pokonanie Niemców nie byłoby możliwe bez dobrze zorganizowanych Wielkopolan, którzy stanęli do walki. Jak mówił, ludzie wszystkich stanów, zawodów stanęli ramię w ramię z powstańcami, zadbali o materiały opatrunkowe, wyżywienie, umundurowanie, konie, wszystko, czego potrzebuje nowoczesna armia, by mogła stawić czoła osłabionemu, choć stanowiącemu zagrożenie wrogowi.

Posłuchaj
00:50 12731233_1.mp3 W 105. rocznicę wybuchu zrywu setki osób - harcerzy, grup rekonstrukcyjnych, Warszawiaków i poznaniaków z przedstawicielami państwa przemaszerowały sprzed archikatedry warszawskiej na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (IAR)

 

Z grupą harcerzy z Wielkopolski w uroczystości uczestniczył podharcmistrz Krzysztof Pelec. Podkreślał, że przemówienie polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego było iskrą zapalającą do walki i do dziś jest przekazywane przez pokolenia. - To była iskra na beczce prochu, która zainicjowała wybuch Powstania - mówił. - To musiało się zadziać, nie wyobrażamy sobie, żebyśmy nie byli częścią Polski tak nam to zostało przekazane przez naszych przodków, bo aż się gotowało w tych ludziach - mówił.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, sejmu, harcerze, grupy rekonstrukcyjne. Głównym organizatorem był samorząd województwa wielkopolskiego oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie trwało od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku i było reakcją na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego.

Zryw niepodległościowy Polaków doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

IAR/dad

105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie

27.12.2023 14:59
27 grudnia mija 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

Herby studentów z Prus, Śląska i Pomorza na Uniwersytecie Padewskim

28.12.2023 15:34
Archiwum Państwowe w Opolu wydało album zawierający herby studentów XVI i XVII wieku studiujących na uniwersytecie w Padwie i pochodzących z ziem związanych z Królestwem Polskim. To kontynuacja prac prowadzonych przez prof. Mirosława Lenarta w ramach obchodów 800-lecia powstania tej uczelni.