Polskie Radio
Section05
powstanie wielkopolskie

Stanisław Taczak. Pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego

Na tym kapitanie rezerwy armii niemieckiej, świeżo mianowanym majorze w Wojsku Polskim, spoczęło tytaniczne zadanie organizacji zrywu w Wielkopolsce w jego pierwszych dniach. Stanisław Taczak, jak na osobę, której dowództwo przypadło właściwie przypadkowo, wyszedł z tego wyzwania obronną ręką. 2 marca mija 63. rocznica śmierci pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Dowbor-Muśnicki powstanie wielkopolskie wielkopolskie Wojciech Korfanty

Powstanie wielkopolskie. Jaka jest geneza zwycięskiego zrywu?

Powstanie wielkopolskie to jeden z niewielu niepodległościowych zrywów, w których Polacy odnieśli zwycięstwo. A jednak pamięć o tym wydarzeniu dopiero przebija się do powszechnej świadomości. We wtorek (27.12) minęła jego 104. rocznica. - Zakładano, że to powstanie może wybuchnąć nieco później - przyznaje dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie historia Polski Paweł Lekki Poznań IPN

"To ziarno niepodległości położyło podwaliny współczesnej Polski". Premier o Powstaniu Wielkopolskim

W rocznicę Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "to ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą rzucone wtedy w ziemię, dało znakomity plon drugiej RP i położyło podwaliny pod budowę współczesnej Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powstanie wielkopolskie historia Polski HISTORIA Poznań Mateusz Morawiecki premier odzyskanie niepodległości niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Prezydent Duda: to ważna lekcja historii, aby służyć obecnej, wolnej Polsce

"Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczpospolitej ma też wymiar aktualny, wobec wydarzeń i procesów, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy" - zaznaczył Andrzej Duda w swoim liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak dodał, "tradycje powstańcze są (...) ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby naszej obecnej, wolnej Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski HISTORIA powstanie wielkopolskie Poznań niepodległość odzyskanie niepodległości Andrzej Duda

Józef Dowbor-Muśnicki – dowódca Powstania Wielkopolskiego

Karierę dowódcy zwycięskiej insurekcji przerwał konflikt z Piłsudskim i kontrowersyjna postawa w dobie wojny polsko-bolszewickiej. Człowiek, który sprowadził do kraju żołnierzy I Korpusu Polskiego i przywrócił Rzeczpospolitej Wielkopolskę, za życia nie doczekał się żadnego polskiego odznaczenia wojskowego. Order Orła Białego przyznał mu pośmiertnie dopiero 19 grudnia 2018 roku prezydent Andrzej Duda. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA powstanie wielkopolskie I wojna światowa

Czas terroru. Polityka eksterminacyjna III Rzeszy

Po zajęciu ziem polskich we wrześniu 1939 roku rozpoczęto masowe prześladowania ludności polskiej. Egzekucje, więzienia, łapanki i transporty do obozów wiązały się ze śmiercią niezliczonych ofiar. Intelligenzaktion czy akcja AB miały na celu wyeliminowanie polskich elit państwowych między innymi nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Bez Przedawnienia okupacja niemiecka powstanie wielkopolskie powstania śląskie Niemcy III Rzesza Heinrich Himmler Auschwitz

Poznań i jego dumni mieszkańcy. Prof. Matusik: to ośrodek miejski z początkami polskiej państwowości

- Do świadomości przebija się to, że Poznań to miasto stare, ośrodek miejski z początkami polskiej państwowości, mający swoje aspiracje, być może miejsce chrztu Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Matusik, historyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań miasto Poznań 1956 Chrzest Polski powstanie wielkopolskie historia Polski

Powstanie wielkopolskie. Prof. Roszkowski: mieszkańcy regionu wiedzieli, że odrodzenie Polski to priorytet

- Zryw wolnościowy Wielkopolan był niezwykle ważnym argumentem dla delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. (...) Polacy zerwali się do boju, przegnali Niemców i chcieli włączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie wielkopolskie Wojciech Roszkowski POLSKA regiony Wielkopolska

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie koronawirus Piłka nożna Stanisław Lem język polski Rapperswil NAUKA cukrzyca