Redakcja Polska

Muzeum Auschwitz: nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy

04.02.2024 14:47
Nowy projekt edukacyjny: "Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska" przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał w komunikacie, jest on skierowany do grup młodzieży z zagranicy, które będą odwiedzały miejsce pamięci.
14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów ZagładyBONDART PHOTOGRAPHY / Shutterstock.com

- "Auschwitz – Pamięci Europy – Pamięć Europejska" to nowy projekt edukacyjny (…) skierowany do zagranicznych grup młodzieży szkolnej. Będą mogły wziąć udział w trzydniowych pobytach studyjnych obejmujących zwiedzanie Oświęcimia, terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, a także warsztaty tematyczne prowadzone przez edukatorów należącego do muzeum – Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – poinformował Sawicki.

Zdaniem cytowanego w komunikacie dyrektora Centrum Edukacji Andrzeja Kacorzyka, "wielowymiarowość historii Auschwitz pozwala poznać skalę prześladowań zorganizowanych przez nazistowskie Niemcy wobec różnych grup ofiar w wielu częściach okupowanej Europy". - W tym szczególnym miejscu możemy zastanawiać się nad mechanizmami, które umożliwiły Holokaust oraz represje wobec różnych grup ofiar. Te refleksja ma zwiększyć wrażliwość i świadomość naszej własnej indywidualnej odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego chcemy umożliwić to na większą skalę młodzieży z różnych części Europy - podkreślił.

Wspólny projekt

Nowy projekt przygotowało Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Realizuje go we współpracy z oświęcimskim Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, w którym zakwaterowani będą uczestnicy. - W projekcie mogą brać udział grupy uczniów z opiekunami liczące maksymalnie 30 osób. Z jednego kraju przyjechać mogą maksymalnie dwie grupy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń - podał Paweł Sawicki.

Zgłoszenia można nadsyłać poprzez formularz dostępny pod tym adresem.

Sawicki podał, że koszty programu merytorycznego, noclegów i wyżywienia pokryje Fundacja Auschwitz-Birkenau, które pozyskała pieniądze na działania edukacyjne. Nie pochodzą one z tak zwanego funduszu wieczystego, wspierającego konserwację w Miejscu Pamięci.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. 


IAR/PAP/dad

Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego

01.02.2024 16:36
Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przedstawiciele Muzeum oraz Instytutu podpisali porozumienie w tej sprawie. Od lat badacze Instytutu zajmują się tematyką związaną między innymi z tym niemieckim nazistowskim obozem.

Minęło 80 lat od wykonania wyroku na Franza Kutscherę, kata Warszawy

02.02.2024 20:01
1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Armii Krajowej zastrzelili Franza Kutscherę, generała SS i policji, dowódcę tych formacji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa.