X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Karol Szymanowski – jeden z największych kompozytorów polskich

24.07.2019 09:17
Najwybitniejszy polski kompozytor po Fryderyku Chopinie, jeden z największych twórców europejskich swoich czasów.  Pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski
Audio
  • Karol Szymanowski–jeden z największych kompozytorów polskich [posłuchaj]
Karol Szymanowski w willi Atma w Zakopanem, 1935 r.
Karol Szymanowski w willi Atma w Zakopanem, 1935 r.NCK/Domena Publiczna

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 r. w Tymoszówce na Ukrainie, w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach muzycznych. Komponować zaczął ok. 1896 roku, jednak jego młodzieńcze utwory nie zachowały się. Swoje pierwsze symfonie stworzył pod wpływem spotkania w Berlinie z Ryszardem Straussem, który w tamtym czasie stał się jego mistrzem. W 1905 r. wraz z trzema innymi polskimi kompozytorami - Ludomirem Różyckim, Apolinarym Szeluto i Grzegorzem Fitelbergiem - Szymanowski założył w Berlinie Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, nazwaną "Młodą Polską w muzyce". Artyści, zainspirowani modernizmem, wydawali i promowali własną muzykę.

Lata 20-te XX wieku to czas podróży do Francji i Anglii a także do Stanów Zjednoczonych w towarzystwie Artura Rubinsteina. To także czas intensywnej pracy kompozytorskiej oraz międzynarodowych i krajowych koncertów, które przysparzały Karolowi Szymanowskiemu ogromnej popularności

W 1927 r. został Karol Szymanowski został dyrektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego, a w 1930 r. rektorem Wyższej Szkoły Muzycznej. W tym samym roku z powodu choroby – gruźlicy – przeniósł się na stałe do Zakopanego, gdzie zamieszkał w willi Atma.

Zmarł 29 marca 1937 r w Lozannie. Pogrzeb kompozytora odbył się na koszt państwa, trumnę przewieziono do Warszawy w wagonie obitym kirem. Po szeregu uroczystości ciało przewieziono do Krakowa, gdzie pochowano je w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Za twórczość muzyczną o wiekopomnym znaczeniu dla kultury polskiej i ogólnoświatowej 2 kwietnia 1937 roku prezydent  Ignacy Mościcki nadał pośmiertnie Karolowi Szymanowskiemu Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski. To niejedyne uhonorowanie wybitnego artysty przez państwo polskie - 11 listopada 2018 roku pośmiertnie Karol Szymanowski odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

O Karolu Szymanowskim, jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki polskiej i europejskiej, o jego życiu i twórczości mówi Andrzej Sułek – pianista i krytyk muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, kierownik Redakcji Muzycznej Programu Drugiego Polskiego Radia.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka