X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Zadwórzu, polskich Termopilach, uczczono pamięć bohaterów z 1920 roku

24.08.2019 09:15
W Zadwórzu, w obwodzie lwowskim, uczczono pamięć bohaterów bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, która przeszła do historii jako polskie Termopile. Jeden dzień heroicznego oporu sprawił, że 17 sierpnia 1920 roku Siemion Budionny nie zdobył Lwowa, co zniweczyło plan Sowietów.
Audio
  • W magazynie m.in. o debacie na forum RB ONZ, rocznicy bitwy pod Zadwórzem, raporcie NBP nt. emigracji i projekcie "Polska jest w Tobie" [posłuchaj]
Uroczystości w Zadwórzu
Uroczystości w Zadwórzu Foto: Aleksander Kuśnierz/ Kurier Galicyjski

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o debacie zainicjowanej przez Polskę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Polska apeluje o położenie kresu cierpieniom cywilów na Bliskim Wschodzie. Mówił o tym minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w czasie debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Posiedzenie dotyczące regionu zostało zwołane na wniosek Polski, która w tym miesiącu przewodniczy pracom Rady Bezpieczeństwa.

W audycji także relacja z wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Gliwicach. Po Jaguarze i Toyocie, szef polskiego rządu zapowiada wzmocnienie współpracy z kolejnym potentatem na rynku motoryzacyjnym. Mateusz Morawiecki odwiedził fabrykę Opla w Gliwicach. Tam zapowiedział kolejne inwestycje Niemców w naszym kraju.

W programie rozmawiamy również na temat raportu Narodowego Banku Polskiego poświęconego emigracji i spotykamy się z uczestnikami akcji "Polska jest w Tobie", podczas której młodzi Polonusi poznają kraj przodków. To inicjatywa polskiego MSZ oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Celem programu jest pokazanie naszej kultury i historii wszystkim tym, którzy mają polskie korzenie a często nie mogą samodzielnie odwiedzić kraju nad Wisłą.

Dzięki tej wizycie młodzież z różnych stron świata dołącza do sztafety pokoleń pamiętających o tym gdzie jest ich ojczyzna - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

W Zadwórzu w obwodzie lwowskim uczczono pamięć bohaterów bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która przeszła do historii jako polskie Termopile. W audycji relacja z obchodów 99. rocznicy pod Zadworzem.

Wzięli w nich udział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, zastępca Attache Obrony płk Zbigniew Lenarczyk, kierownik polskiej grupy zadaniowej na Ukrainie mjr Dariusz Mędrek, ppłk Michael Starz ze 101 dywizji powietrzno szturmowej wojsk amerykańskich, stacjonujących na poligonie w Jaworowie, przedstawiciele organizacji polskich ze Lwowa oraz liczne delegacje z Polski. Organizatorem obchodów było Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Po Mszy świętej polowej odbył się uroczysty apel poległych. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk w swoim przemówieniu zaznaczył, jakim ważnym epizodem wojny polsko-bolszewickiej była bitwa pod Zadwórzem. W tym istotnym epizodzie wojny polsko-bolszewickiej naprzeciw siebie stanęło 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego i Pierwsza Armia Konna Siemiona Budionnego. W walce poległo 318 Polaków. Ten jeden dzień heroicznego oporu sprawił jednak, że 17 sierpnia 1920 roku Siemion Budionny nie zdobył Lwowa, co zniweczyło plan Sowietów.

Mówimy też o XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

W naszym programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Xaweremu Dunikowskiemu, wybitnemu rzeźbiarzowi, malarzowi i pedagogowi.


Na kolejne wydanie magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.