Polskie Radio
Section05
Rada Bezpieczeństwa ONZ

"Zaczęła okupować miejsce ZSRR". Ukraina wzywa do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ

Władze w Kijowie wezwały do usunięcia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której agresor ten może zgłaszać weto do jakiejkolwiek rezolucji Rady Bezpieczeństwa jako jej stały członek. - Obecność Rosji w RB ONZ jest nielegalna - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rosja ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ

Czy da się usunąć Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ? Biały Dom mówi wprost: nie ma takiej możliwości

W amerykańskim Kongresie zgłoszono projekt rezolucji wzywającej prezydenta Joe Bidena, by doprowadził do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia Biały Dom poinformował, że nie widzi możliwości zrealizowania tego postulatu, będzie jednak podejmować inne działania w celu izolacji Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Rosja wojna na Ukrainie Biały Dom Rada Bezpieczeństwa ONZ

Wybuch w Przewodowie. Ambasador Szczerski: według pierwszych wniosków to nie był umyślny atak

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podkreślił na forum Rady Bezpieczeństwa, że polscy obywatele nie zginęliby od uderzenia rakiety w Przewodów, gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę. Pocisk, który spadł na polskie terytorium, został najprawdopodobniej wystrzelony przez ukraińską obronę powietrzną podczas zmasowanego rosyjskiego ostrzału.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie POLSKA Krzysztof Szczerski ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Ukraina wojna 2022

ONZ potępiło aneksję terytoriów Ukrainy. Szczerski: Rosja jest na marginesie światowej polityki

- Środowe głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad rezolucją potępiającą rosyjskie próby aneksji czterech regionów Ukrainy miało fundamentalne znaczenie i pokazało, że Rosja jest na marginesie - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Rosja bardzo chciała tego uniknąć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka ONZ wojna na Ukrainie Rosja Rada Bezpieczeństwa ONZ Ukraina dyplomacja polityka

Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło aneksję części terytoriów Ukrainy przez Rosję. 5 państw głosowało przeciwko

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję potępiającą aneksję części terytorium Ukrainy przez Rosję. Za jej przyjęciem głosowały 143 państwa. Pięć było przeciw: Białoruś, Korea Północna, Nikaragua, Rosja i Syria. Wstrzymało się 35 krajów, wśród nich Chiny, Indie, Pakistan i RPA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka ONZ wojna na Ukrainie Rosja Rada Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador Szczerski: zmiana klimatu będzie miała dalekosiężne skutki dla bezpieczeństwa na świecie

Zmiana klimatu zagraża pokojowi oraz bezpieczeństwu i będzie miała wpływ na stabilność na świecie przez długie lata - powiedział stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa. Jak dodał, Polska uważa, że jednym z kluczowych działań, by zmniejszać ryzyko są inwestycje w infrastrukturę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka ONZ Krzysztof Szczerski Rada Bezpieczeństwa ONZ wojna na Ukrainie zmiany klimatyczne

Rosja wykorzystuje wpis Radosława Sikorskiego. W sieci znów zawrzało

W sieci znów głośno o wpisie Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągów Nord Stream. Wszystko za sprawą rosyjskiego dyplomaty, który użył tweeta jako argumentu podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. - To koniec mitu pana Sikorskiego jako wytrawnego dyplomaty, ale przede wszystkim memento dla totalnego modelu uprawiania polityki przez polską opozycję - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował wydarzenia na obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ. 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Rada Bezpieczeństwa ONZ Rosja Stany Zjednoczone

Biały Dom chce nakłonić ONZ do ominięcia Rady Bezpieczeństwa. Chodzi o działania przeciwko Rosji

Portal Politico poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena, przy wsparciu polityków z wielu krajów stara się znaleźć rozwiązanie pozwalające na potępienie Rosji na forum ONZ. Jedną z rozważanych możliwości jest zastosowanie rezolucji "Zjednoczeni dla pokoju", której użyto w 1950 podczas wojny koreańskiej, a którą podjęto z ominięciem Rady Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ONZ dyplomacja Rada Bezpieczeństwa ONZ Rosja USA ŚWIAT Ameryka

Rośnie liczba ofiar bombardowań w Strefie Gazy. Sprawą ma zająć się ONZ

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory w nalotach na Strefę Gazy zginęły 24 osoby, w tym kobiety i sześcioro dzieci. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu. Eskalacja w Strefie Gazy ma być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ