X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wybory parlamentarne 2019. Jak można głosować za granicą?

04.10.2019 20:00
Niezależnie, czy znajdujemy się za granicą na stałe czy przejazdem, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych, musimy zgłosić swoją chęć w polskim konsulacie. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej trzy dni przed wyborami. W tegorocznych wyborach taką datą końcową jest 10 października.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez dywizję generała Stanisława Maczka, zarobkach emigrantów i głosowaniu za granicą [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie w Belgii prezydenta Andrzeja Dudy. Polska Para Prezydencka uczestniczyła między innymi w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez dywizję generała Stanisława Maczka. Jednym z punktów wizyty było także spotkanie z miejscową Polonią.

W audycji także podsumowujemy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Będziemy w nich wybierać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W drugą niedzielę października również Polacy za granicą oraz Polonia będą mogli oddać głos w wyborach parlamentarnych. Niezależnie, czy znajdujemy się za granicą na stałe czy przejazdem, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych, musimy zgłosić swoją chęć w polskim konsulacie. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej trzy dni przed wyborami. W tegorocznych wyborach taką datą końcową jest 10 października. O technicznych aspektach głosowania Michał Fedusio rozmawiał z Wojciechem Dąbrówką, rzecznikiem prasowym Krajowego Biura Wyborczego.  

Mówimy również o rekordowych zarobkach polskich emigrantów. Miesięcznie zarabiają 8600 złotych na rękę. Tyle wynosi średnia pensja polskich pracowników w zachodniej Europie. Zestawienie przygotowała firma zajmująca się pośrednictwem pracy.

Przyglądamy się także nowym propozycjom Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu.

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypominamy postać Mariana Rejewskiego, wybitnego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy.

Naszym gościem jest dr Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury, autorka książek poświęconych znanemu artystycznemu rodowi Kossaków. Autorka odkrywa przed czytelnikami wiele nieznanych faktów z życia rodziny, w której byli nie tylko uznani malarze, pisarze, poeci, ale i naukowcy.
Pisząc o Kossakach, ale także o całej minionej epoce, przede wszystkim 20-lecia międzywojennego, Joanna Jurgała-Jureczka udowadnia, że ważne jest spoglądanie wstecz, portretowanie osób, których już nie ma, rozwiązywanie tajemnic. Z pisarką rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.