X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polsko - amerykański sukces. Od 11 listopada bez wiz do Stanów Zjednoczonych

15.11.2019 20:28
"Dziękuję prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do tego programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali" - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji w Warszawie.
Audio
  • W magazynie m.in. o rządzie Mateusza Morawieckiego, pierwszym posiedzeniu Senatu, ruchu bezwizowym do USA i Nagrodach "Strażnik Pamięci" [posłuchaj]
Prezydent  Andrzej Duda i prezydent Donald Trump
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald TrumpFoto: Jakub Szymczak/Kancelaria Prezydenta RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o desygnowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, Mateusza Morawieckiego, na stanowisko premiera i zaprzysiężeniu nowego rządu. Prezydent wyraził przekonanie, że kolejny rząd Mateusza Morawieckiego będzie dobrze służył Polsce.

Relacjonujemy także pierwsze po wyborach parlamentarnych, posiedzenie Senatu. Marszałkiem Izby Wyższej został Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej.  Zapewnia on, że Senat nie będzie narzędziem do blokowania Sejmu. W wystąpieniu telewizyjnym podkreślał, że jest możliwe "uprawianie politycznego sporu w sposób przyzwoity, normalny, bez wzajemnej niechęci czy nienawiści".

Marszałek Senatu mówił, że izba będzie rzetelnie pracować nad przesyłanymi z Sejmu projektami ustaw. Będzie także podejmować swoje inicjatywy ustawodawcze. 

Mówimy również o obowiązującym od 11 listopada ruchu bezwizowym do Stanów Zjednoczonych.  Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji, a także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher za jej zaangażowanie w sprawę zniesienia wiz.

"Dziękuję prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do tego programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali" - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Warszawie.

Andrzej Duda dziękował też wszystkim zaangażowanym w sprawę instytucjom i liniom lotniczym LOT za spopularyzowanie akcji występowania Polaków o wizy amerykańskie tak, by można było uzyskać próg odmów poniżej 3 procent.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wyjaśniła, że przed wyjazdem wystarczy zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, czyli ESTA i wnieść opłatę w wysokości 14 dolarów. Szczegóły można sprawdzić na stronie internetowej ambasady.

Ambasada USA w Polsce sugeruje, aby rejestrować się w ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą do Stanów Zjednoczonych. Uzyskane w ten sposób zezwolenie na wjazd na podstawie samego paszportu będzie ważne przez dwa lata.

Polski minister sportu Witold Bańka będzie nowym prezydentem Światowej Agencji Antydopingowej. Władze agencji zatwierdziły kandydaturę Polaka na sześcioletnią kadencję podczas konferencji w Katowicach. Z Witoldem Bańką rozmawiamy o wyzwaniach stojących przed agencją.

Zabiegających o pamięć o Polsce, a także badaczy historii kraju nagrodzono w Warszawie. Odbyło się to podczas dorocznej gali nagród "Strażnik Pamięci". W magazynie relacja Michała Fedusio.

Na kolejną audycję z cyklu "Kierunek Polska" zaprasza Małgorzata Frydrych. Jest to rozmowa z Dorotą Borzymowską, która wróciła do kraju z Wielkiej Brytanii.

W audycji "Wybitni Polacy II RP" przypomnimy postać Adama Bienia, polityka ruchu ludowego, patrioty, pierwszego zastępcy Delegata Rządu RP na kraj, kawalera Orderu Orła Białego.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.