Redakcja Polska

"Wasza praca dla integralności Polaków i Polonii jest bezcenna". Spotkanie mediów polskich ze Wschodu w Senacie RP

30.11.2019 10:00
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który otworzył konferencję, powiedział, że izba wyższa parlamentu nadal będzie mocno wspierała działania Polaków poza granicami kraju. Mówił, że to, co nas łączy, to wspólnota tożsamości, kultury i języka i w tym kontekście ważną rolę odgrywają media polonijne.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie duńskiej pary książęcej w Polsce, wystawie poświęconej Ryszardowi Kaczorowskiemu i VI Zjeździe Federacji Polskich Mediów na Wschodzie [posłuchaj]
VI Zjazd Federacji Mediów Polskich  na Wschodzie w Senacie RP
VI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie w Senacie RPFoto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie w Polsce duńskiej pary książęcej. Prezydent Andrzej Duda i duński książę Fryderyk podkreślali znaczenie gazociągu Baltic Pipe w relacjach między obu państwami. Wspólne projekty energetyczne to - zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy i następcy duńskiego tronu księcia Fryderyka - szczególny obszar współpracy obu państw.

Księżna Maria Elżbieta, małżonka następcy tronu Danii księcia Fryderyka, odsłoniła tablicę upamiętniającą duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. Tablica została umieszczona przed wejściem do Pałacu Staszica - siedziby Polskiej Akademii Nauk. Rzeźbiarz został uhonorowany w związku z obchodami stulecia ponownego nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Danią. Artysta jest twórcą warszawskich pomników Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego na koniu. 

Duńska para książęca - Fryderyk i Maria Elżbieta - przebywała z jednodniową wizytą w Warszawie. To zwieńczenie obchodów stulecia odnowienia polsko-duńskich relacji dyplomatycznych.

W programie także relacja z wernisażu wystawy poświęconej Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie. Mija właśnie 100 lat od jego urodzin. Wystawę poświęconą życiu i działalności Ryszarda Kaczorowskiego można  oglądać przy Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycję przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa przy wsparciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Obecny na otwarciu wystawy szef Urzędu do spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Ryszard Kaczorowski był wielką postacią, która całe życie poświęciła ojczyźnie. Dodał, że wystawa powinna skłaniać do refleksji nad tym, czym jest patriotyzm. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę, że ostatni prezydent na uchodźstwie wiele uwagi poświęcał kształceniu młodych pokoleń. Angażował się w działalność harcerską, a jedną z jego życiowych maksym było powiedzenie: "Idźcie i służcie Rzeczpospolitej, jesteście Polsce potrzebni".

Prezydent Ryszard Kaczorowski zginął pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Jego ciało zostało błędnie zidentyfikowane. Ponowny pogrzeb prezydenta odbył się 3 listopada 2012 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prezydent Kaczorowski spoczął w Panteonie Wielkich Polaków.

W naszej audycji zdajemy również relację z premiery w Kijowie, filmu Agnieszki Holland "Obywatel Johns". Polsko-ukraińsko-brytyjska produkcja opowiada o Wielkim Głodzie - komunistycznej zbrodni, która w latach 30- tych ubiegłego wieku pochłonęła od 3 do 6 milionów mieszkańców sowieckiej Ukrainy.

W Senacie odbył się VI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, w którym wzięli udział przedstawiciele środowiska dziennikarskiego na Kresach. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który otworzył konferencję, powiedział, że izba wyższa parlamentu nadal będzie mocno wspierała działania Polaków poza granicami kraju. Marszałek podkreślił zasługi swojego poprzednika, Stanisława Karczewskiego, w rozwoju Federacji Mediów Polskich na Wschodzie i opieki nad Polonią. Mówił, że to, co nas łączy, to wspólnota tożsamości, kultury i języka i w tym kontekście ważną rolę odgrywają media polonijne. "Wasza praca dla integralności Polaków i Polonii jest niemal bezcenna. Zachęcam was, abyście wysoko trzymali nie tylko sztandar naszej ojczyzny, ale również sztandar pracy dziennikarskiej" - mówił marszałek.

Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski podkreślił, to bardzo ważna chwila, ponieważ Federacja spotyka się w Senacie. Podziękował w imieniu Fundacji, ale także polskich mediów na Wschodzie, za to, że dzięki Senatowi udało się dokonać czegoś spektakularnego – utrzymać i umocnić polskie media na Wschodzie. Mikołaj Falkowski wskazał, że rolą mediów na Kresach jest budowanie społeczności polskiej. "To, co nas łączy to nie tylko budżet, przekazywany przez Senat, ale również wartości" - mówił.

Rafał Dzięciołowski z Fundacji Wolność i Demokracja przypomniał początki działalności Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Mówił, że brakowało wówczas stabilności finansowania i perspektyw rozwoju. Wyraził nadzieję, że ten stan nigdy się już nie powtórzy. "Jesteście państwo elitą elit i to właśnie dzięki istnieniu mediów, nawet tych najmniejszych, nawet tych lokalnych, nawet tych realizowanych gdzieś niemalże na krańcu kresowego świata, wiemy, że są tam Polacy i wiemy, że istniejemy. I to jest wartość bezcenna i niebagatelna, której nie powinniśmy poświęcić na ołtarzu sprawnych, masowych, dobrze funkcjonujących, urzekających wszystkich i idących za głosem nowoczesności koncernów medialnych" - podkreślał.

Komisja Europejska zobowiązała kraje członkowskie do szerokiego rozbudowania sieci 5G do 2025 roku. Do 2020 roku sieć 5G powinna być dostępna na zasadach komercyjnych co najmniej w jednym dużym mieście. Także w Polsce powstanie sieci 5G coraz bliżej. Polski Fundusz Rozwoju, minister cyfryzacji i przedstawiciele pięciu firm telekomunikacyjnych podpisali porozumienie dotyczące powołania spółki Polskie 5G, która zbuduje infrastrukturę usług 5G. Więcej w naszym magazynie.

W programie także pierwszy odcinek cyklu "Język polski bez granic", poświęcony historii języka polskiego.

Wraz z Małgorzatą Frydrych, zapraszamy również na audycję z cyklu "Kierunek: Polska". Dziś jest to spotkanie z Iwoną Czarnecką, która wraz z rodziną wróciła z Jersey.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.