X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stany Zjednoczone zainteresowane współpracą z Polską w sektorze nuklearnym

29.02.2020 08:35
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformował, że Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym
Audio
  • W magazynie m.in. o polsko-amerykańskich rozmowach na temat energetyki jądrowej oraz wizycie szefa BBN Pawła Solocha na Litwie. Przeniesiemy się także do Huty Pieniackiej, gdzie odbyły się obchody 76 rocznicy zagłady miejscowości. Naszym gościem będzie dziś minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą [posłuchaj]
Polsko-amerykański dialog strategiczny ds. energii
Polsko-amerykański dialog strategiczny ds. energii Foto: Twitter/Ministerstwo Klimatu

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o polsko-amerykańskich rozmowach na temat energetyki jądrowej. W Waszyngtonie w ramach trzeciej rundy strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego w dziedzinie energii, rozmawiano
o bezpieczeństwie infrastruktury energetycznej, technologii użycia węgla, imporcie gazu LNG i budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Mówiono też o możliwej współpracy energetycznej z Białorusią. Podczas rozmów Polskę reprezentowali pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka

Po rozmowach Piotr Naimski poinformował, że Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym. Zapowiedział, że decyzja o wyborze partnera przy budowie elektrowni atomowych w Polsce będzie podejmowana wkrótce - najpóźniej w ciągu w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy. "Jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych. Po stronie amerykańskiej mamy potencjalnych partnerów, którzy chcą z nami współpracować i którzy widzą możliwość kontynuowania współpracy z Polską przez następne dziesięciolecia" - powiedział minister. Piotr Naimski przypomniał, że program energetyki nuklearnej w Polsce zakłada zbudowanie sześciu dużych reaktorów jądrowych o mocy co najmniej 1000 megawatów każdy. Będą one powstawać w trzech fazach w ciągu 20 lat. - To jest wielki program, ale na jego zakończenie będziemy mieć ponad 20 procent energii bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat - stwierdził.

W audycji relacjonujemy również wizytę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha na Litwie. Polityk rozmawiał z litewskim partnerami m.in. o utrzymaniu równowagi w polityce bezpieczeństwa i współpracy bilateralnej. Jak powiedział Paweł Soloch, mówiono o tym przede wszystkim w kontekście nadchodzących ćwiczeń "Defender 2020". Przykładem może być program "Military Mobility", realizowany przez Unię Europejską we współpracy z NATO.

Przenosimy się także do Huty Pieniackiej, gdzie odbyły się obchody 76 rocznicy zagłady miejscowości przez ukraińskich nacjonalistów, zorganizowane przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. 28 lutego 1944 roku ukraińskie oddziały SS "Galizien" i UPA zamordowały około tysiąca Polaków. Polska wieś przestała istnieć. Przy krzyżu i tablicach z nazwiskami pomordowanych modliły się m.in. rodziny ofiar i przedstawiciele polskich władz. Relację z uroczystości przygotował Eugeniusza Sało.

W audycji także zdamy relację z prezentacji w Wielkiej Brytanii angielskiej wersji tzw. Listy Ładosia. Niemal dwieście stron nazwisk, zdjęć i map. Tak wygląda anglojęzyczna Lista Ładosia, która miała premierę w Londynie. To wykaz ludzi, którzy dzięki polskim dyplomatom pod przewodnictwem ambasadora Rzeczpospolitej w Szwajcarii dostali szansę, by uniknąć się Holocaustu. Otrzymali oni bowiem fałszywe, latynoamerykańskie paszporty. Szczegóły w relacji Katarzyny Semaan.

Naszym gościem jest minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. – Zależy nam na tym aby polityka polonijna była doceniona. Polonia to wielki kapitał państwa polskiego – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy minister Jan Dziedziczak. Polityk mówił o wielu działaniach, jakie rząd podejmuje aby wspierać Polaków i osoby polskiego pochodzenia, mieszkające poza naszym krajem. Opowiedział też jakie instytucje zajmą się dzieleniem środków z budżetu państwa, przeznaczonych na wspieranie Polonii.

W cykli "Kierunek: Polska" spotkamy się natomiast z Feliksem Chiczewskim, który po 40 latach wrócił do kraju z Australii.  - Przez pierwsze kilkanaście lat od wyjazdu z kraju nie myślałem o Polsce. Byłem zły na to, że musiałem emigrować, choć nie chciałem. Rozważałem nawet zrzeczenie się polskiego obywatelstwa. Pamiętam dzień, po wielu latach pobytu na najmniejszym kontynencie, w którym zobaczyłem w telewizji polski film historyczny. Długo odczuwałem wzruszenie. I wtedy zrozumiałem, że mimo tego, co mnie spotkało, jestem Polakiem. I chcę wrócić do ojczyzny - wspomina Feliks Chiczewski, gość audycji "Kierunek: Polska". Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.

W naszym programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o polskich gwarach i dialektach.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.