Polskie Radio
Section05
Huta Pieniacka

IPN planuje prace poszukiwawczo - ekshumacyjne w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

Instytut Pamięci Narodowej chce przeprowadzić w tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne ofiar rzezi wołyńskiej w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. W tej wsi, 28 lutego 1944 roku, doszło do pacyfikacyj polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło około 850 osób. Zbrodni dokonali, według śledztwa IPN, ukraińscy policjanci z jednego batalionów 4. Pułku Policji SS pod niemieckim dowództwem, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  Huta Pieniacka Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa

Prezydent: ich jedyną "winą" była polska mowa i tożsamość

Prezydent Andrzej Duda napisał list do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Podkreślił w nim, że ludobójstwo, którego dokonali w tej miejscowości żołnierze Dywizji SS "Galizien" i Ukraińskiej Powstańczej Armii, było jedną z największych zbrodni dokonanych na ludności polskiej na Wołyniu, Podolu i Ziemi Lwowskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołyń Huta Pieniacka Rzeź Wołyńska

Mord w Hucie Pieniackiej. 75. rocznica zbrodni na Polakach

Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Święcicki Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina Huta Pieniacka HISTORIA Marek Mądrzejewski

Prezydent: my, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami

W Hucie Pieniackiej na Ukrainie odbyły się obchody rocznicy zbrodni, dokonanej przed 74 laty przez ukraińskich nacjonalistów. Pod krzyżem upamiętniającym zabitych odprawiono nabożeństwo żałobne. Specjalny list do zebranych wystosował prezydent Andrzej Duda. Uroczystość próbowali zakłócić przedstawiciele ukraińskich organizacji nacjonalistycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Huta Pieniacka prezydent Andrzej Duda

Polsko-ukraińska pamięć o pacyfikacji Huty Pieniackiej

W tym roku minęły 73 lata od rzezi polskiej ludności w Hucie Pieniackiej. Tydzień temu odbyły się tam uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji polskiej wsi przez oddziały niemieckich i ukraińskich nacjonalistów. W audycji "Polacy w świecie" przyjrzeliśmy się, jak pamięć o tym tragicznym wydarzeniu kultywowana jest w polskim, a także ukraińskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Ukraina Wołyń Kresy Huta Pieniacka