Polskie Radio
Section05
Huta Pieniacka

W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza rodziny ofiar, przedstawiciele rządu, wojska, duchowieństwa, harcerze i poczty sztandarowe oddali hołd Polakom pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej. Mija 80. rocznica tej zbrodni. 28 lutego 1944 roku oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych IPN - ponad tysiąc osób. Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Huta Pieniacka UPA Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Ciąg dalszy skandalu z uhonorowaniem zbrodniarza z SS Galizien. Władze Kanady przepraszają za odznaczenie innego nazisty

Urząd Gubernator Generalnej Kanady Mary Simon przeprosił w środę Kanadyjczyków za to, że w przeszłości jednym z najwyższych odznaczeń Kanady, Order of Canada, uhonorowano byłego ukraińskiego żołnierza dywizji galicyjskiej Waffen SS.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm zbrodnie wojenne Huta Pieniacka społeczeństwo Kanada Ukraina ŚWIAT HISTORIA

IPN zbada przeszłość nazisty odznaczonego przy okazji wizyty Zełenskiego. Chodzi m.in. o zbrodnię w Hucie Pieniackiej

Instytut Pamięci Narodowej zamierza wystąpić do władz Kanady i Ukrainy w celu uzyskania dokumentów dotyczących Jarosława Hunki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie, czy były członek zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizen Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm zbrodnie wojenne Huta Pieniacka IPN POLSKA społeczeństwo

Mateusz Morawiecki w Kijowie: Polska przekazuje cztery pierwsze czołgi Leopard 2 A4

- Przyjechałem tu dziś nie tylko ze słowem wsparcia, ale również wiedząc, że trzeba na tę barbarzyńską agresję odpowiedzieć siłą - mówił w Kijowie szef polskiego rządu i podkreślił, że Polska była tym krajem, które z sukcesem budowało koalicję na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mariusz Błaszczak kancelaria prezydenta Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Leopard Wojsko Polskie Mazurek Dąbrowskiego Huta Pieniacka

Rocznica rzezi w Hucie Pieniackiej. Polacy ze Lwowa upamiętnili zamordowanych rodaków

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu we Lwowie oraz władz obwodowych wzięli udział w uroczystości 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej nieistniejącej już wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Lwów Rzeź Wołyńska Wołyń Huta Pieniacka

Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele władz polskich, potomkowie zamordowanych Polaków wzięli udział w uroczystości 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób. Modlitwie ekumenicznej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Huta Pieniacka II wojna światowa UPA