Polskie Radio
Section05
BBN

Szef BBN: niezależnie, kto w Polsce będzie rządził, sojusz z USA nie ulegnie osłabieniu

Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że "wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu będzie komunikatem skierowanym na zewnątrz, że: niezależnie, kto w Polsce będzie rządził, sojusz z USA nie ulegnie osłabieniu, a linia wsparcia dla naszych sojuszników ze wschodniej flanki będzie utrzymana".
Zobacz więcej na temat:  NATO POLSKA USA BBN Jacek Siewiera Andrzej Duda Donald Tusk prezydent premier

NATO wyciąga wnioski z walk na Ukrainie. Szef BBN mówi o rewolucji. "Kluczowe będą drony"

- Kluczowe są i będą drony - tak o wnioskach z pola walki na Ukrainie mówił w Brukseli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jacek Siewiera wziął udział w kwaterze głównej NATO w naradzie doradców do spraw bezpieczeństwa krajów Sojuszu. O szczegółach Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT BBN Beata Płomecka Bruksela wojna 2024 Ukraina wojna na Ukrainie

Spotkanie prezydenta z ministrem obrony. Szef BBN zdradził, o czym rozmawiali

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Politycy omówili zagadnienia najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa. Po spotkaniu szef BBN Jacek Siewiera wyjaśnił, że rozmowy dotyczyły m.in. modernizacji sił zbrojnych, ale także prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej dot. reformy kierowania Wojskiem Polskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo prezydent MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Andrzej Duda Władysław Kosiniak-Kamysz Jacek Siewiera BBN Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

"Deklaracje są wcielane w życie". Gen. Koziej o spotkaniu prezydenta z szefem MON

- Bardzo dobrze, że do tego spotkania doszło, że minister z prezydentem ustalą jak rozumieć dziś pewne generalia współpracy ze sobą - powiedział gen. Stanisław Koziej w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do spotkania prezydenta z szefem MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA BBN prezydent Andrzej Duda MON Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz WOT Wojska Obrony Terytorialnej Stanisław Koziej Krzysztof Grzesiowski

Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika. Doszło do przekroczenia uprawnień? Prokuratura zabrała głos

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że w śledztwie ws. przekroczenia uprawnień przy zatrzymaniu w Pałacu Prezydenckim Kamińskiego i Wąsika oczekuje na przekazanie nagrań z monitoringu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński Maciej Wąsik prokuratura Andrzej Duda monitoring Służba Ochrony Państwa BBN Belweder Biuro Bezpieczeństwa Narodowego służby i bezpieczeństwo

USA wyraziły solidarność z Polską w związku z rosyjską rakietą. "Joe Biden uważnie śledzi tę sprawę"

Stany Zjednoczone wyraziły solidarność z Polską w związku z doniesieniami o pocisku rakietowym, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Jak dowiedziało się Polskie Radio, deklaracja taka padła podczas rozmowy telefonicznej doradcy prezydenta USA d.s. bezpieczeństwa. Według Sztabu WP w polską przestrzeń wleciała rosyjska rakieta manewrująca.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA bezpieczeństwo Ameryka ŚWIAT Joe Biden Andrzej Duda BBN Ukraina

Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej. Szef MON: zadziałała komunikacja pomiędzy wszystkimi organami

- Wszystkie działania wobec naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej zostały podjęte zgodnie ze schematem reagowania w takich sytuacjach, zadziałały systemy i polskie, i sojusznicze; w tym obszarze jest też bardzo dobra współpraca między prezydentem i rządem - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz BBN

Zakończyła się narada w BBN z udziałem prezydenta, ministra obrony i najwyższych rangą dowódców

W BBN odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada z udziałem, m.in. wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły, Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. Macieja Klisza, ambasadora Polski przy NATO Tomasza Szatkowskiego oraz prezydenckich ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA BBN lubelskie Hrubieszów Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

W środę w Belwederze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem sytuacja wokół Ukrainy

W środę o godz. 11.30 w Belwederze odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematami - sytuacja na Ukrainie, możliwości wsparcia ukraińskiego wojska oraz reforma systemu kierowania polską armią - powiedział we wtorek szef BBN Jacek Siewiera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Biuro Bezpieczeństwa Narodowego BBN Jacek Siewiera Belweder wojna na Ukrainie wojna 2023 służby i bezpieczeństwo