Polskie Radio
Section05
BBN

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce. Prezydent wydał zgodę

Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Polski. Jest to element dodatkowego wsparcia w działaniach ochraniających zewnętrzną granicę UE i NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko kryzys kryzys na granicy granica Białoruś imigranci w Europie imigracja migracja prezydent Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Estonia Wielka Brytania

Spotkanie prezydenta z szefem NATO. Soloch: rozmowy dotyczą sytuacji w całym regionie

- Nie chodzi tylko o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale także o niepokojące sygnały płynące z Ukrainy o gromadzeniu potencjału wojskowego przez Rosję - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo NATO BBN Paweł Soloch Magdalena Złotnicka kryzys na granicy Białoruś imigranci w Europie granica

Rozmowa Sullivan-Soloch. Wyrażono "zdecydowane poparcie dla Polski w obliczu działań Łukaszenki"

Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Sullivan wyraził poparcie dla Polski wobec kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś. Rozmowa dotyczyła także działań Rosji.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Biuro Bezpieczeństwa Narodowego BBN Paweł Soloch Białoruś kryzys na granicy Marek Wałkuski ŚWIAT

Prezydent zwołał spotkanie z ministrami i szefami służb

We wtorek prezydent Andrzej Duda po raz kolejny spotka się z przedstawicielami rządu w związku z napiętą sytuacją na wschodniej granicy. Od weekendu przy przejściu w Kuźnicy Białostockiej koczuje duża grupa nielegalnych migrantów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna prezydent Andrzej Duda granica Białoruś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji MON Ministerstwo Obrony Narodowej Jakub Kumoch BBN Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Spotkanie prezydenta ze sztabem kryzysowym. Tematem napięta sytuacja na granicy

W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego trwa narada związana z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Bierze w niej udział m.in. prezydent, premier, szef MON, minister spraw wewnętrznych i szefowie służb. Po zakończeniu narady zaplanowana jest wypowiedź prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego BBN prezydent Andrzej Duda premier Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON granica Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA

Rzecznik rządu: polskie granice są atakowane w zorganizowany sposób, będziemy wzmacniać siły

Zakończyła się narada prezydenta z uczestnikami sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. - Powiedzmy sobie wprost: dzisiaj mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prezydent Andrzej Duda BBN straż graniczna granica migracja kryzys migracyjny Piotr Müller Paweł Soloch relacje polsko-białoruskie Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka

Kryzys na granicy. Rzecznik rządu zapowiada, że Polska będzie interweniować na arenie międzynarodowej

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że dziś mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. O 13.00 zebrał się rządowy sztab kryzysowy z udziałem między innymi premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz ministrów spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej i spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prezydent Andrzej Duda BBN straż graniczna granica

"Prezydent wie, co ma do powiedzenia opozycja. To nic budującego". Szrot o niezwoływaniu RBN ws. kryzysu migracyjnego

- Jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego miałaby się sprowadzać do dyskusji, którą widzieliśmy na forum Sejmu, będę doradzał prezydentowi, żeby jej nie zwoływał. Prezydent wie, co w sprawie kryzysu ma do powiedzenia opozycja, to nic budującego - powiedział Interii prezydencki minister Paweł Szrot.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Bialoruś Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo prezydent BBN imigranci w Europie

"Mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską". Szef BBN po polsko-szwedzkim spotkaniu

- Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku. Mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po polsko-szwedzkim "okrągłym stole" w BBN.
Zobacz więcej na temat:  Rosja bezpieczeństwo Szwecja Polityka zagraniczna Polski dyplomacja BBN POLSKA polityka

Rozmowa Soloch-Sullivan. "Obie strony bardzo wysoko oceniły stan stosunków polsko-amerykańskich"

Szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii Prezydenta - ministrowie Paweł Soloch i Jakub Kumoch rozmawiali z Doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta USA, Jake’iem Sullivanem m.in. o współpracy obu krajów w sferze bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Biuro Bezpieczeństwa Narodowego polityka relacje polsko-amerykańskie USA BBN

Czy prezydent zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego? Szef BBN wyjaśnia

- Na tę chwilę prezydent Andrzej Duda nie widzi potrzeby zwołania RBN, kładzie nacisk na konsultacje z instytucjami rządowymi, a także na akcję międzynarodową - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch w kontekście oczekiwań opozycji zwołania RBN w związku z sytuacją na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Paweł Soloch granica Białoruś imigranci w Europie BBN

Prezydent wnioskuje o przedłużenie stanu wyjątkowego. Wiemy, kiedy Sejm podejmie decyzję w tej sprawie

"Prezydent Andrzej Duda podpisał i skierował do marszałek Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na przedłużenie, na okres 60 dni, stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią" - informuje Kancelaria Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan nadzwyczajny Andrzej Duda prezydent Biuro Bezpieczeństwa Narodowego BBN Paweł Soloch Sejm bezpieczeństwo granica MSWiA