Redakcja Polska

Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla

14.12.2019 08:30
Laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Uroczystość była zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego, w czasie którego Olga Tokarczuk wygłosiła wykład zatytułowany "Czuły narrator".
Audio
  • W magazynie m.in. o Gali Noblowskiej w Sztokholmie, publikacji "Listy Ładosia" i rajdzie charytatywnym Caritas Polska [posłuchaj]
Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę NoblaFoto EPA/Jonas Ekstromer

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wręczenie Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Oldze Tokarczuk. Pisarka odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Jak podkreślił, polska literatura "błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru". - Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: "o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata" - wyjaśnił Per Waesterberg. - Jej powieść "Bieguni" to niezwykle różnorodny opis podróży, poruszania się po pasażerskich poczekalniach i hotelach, to spotkanie z bohaterami, o których wiemy bardzo niewiele, a także zbiór pojęć ze słowników, baśni i dokumentów. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice - podkreślił.

Uroczystość była zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego, w czasie którego Olga Tokarczuk wygłosiła wykład zatytułowany "Czuły narrator".

Prezydent Andrzej Duda przedstawił wyniki dorocznego konkursu "Startupy w Pałacu”. To akcja promująca młode polskie przedsiębiorstwa gotowe do ekspansji na rynki zagraniczne. W Pałacu Prezydenckim był Michał Fedusio.

Instytut Pileckiego opublikował „Listę Ładosia” - to nazwiska ponad 3200 osób, które dzięki polskim dyplomatom otrzymały fałszywe paszporty. Blisko 800 z nich przeżyło Holokaust. "Lista Ładosia", która jak zapowiedzieli jej twórcy będzie w dalszym ciągu uzupełniana, to naukowo opracowany imienny spis posiadaczy paszportów kilku krajów latynoamerykańskich, także zaświadczeń o obywatelstwie części z tych państw, wystawionych osobom pochodzenia żydowskiego przez Poselstwo RP w Szwajcarii we współpracy z organizacjami żydowskimi. Posiadanie tych dokumentów uratowało przed śmiercią część Żydów, którzy w okresie II wojny światowej byli systematycznie i masowo wywożeni przez niemieckich nazistów do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Szczegóły w naszym programie.

Rozmawiamy także o "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Mija właśnie 30 lat od powstania filmów.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Zofią Lis-Kozłowską, która powróciła z emigracji w Irlandii.

Reprezentacja wybitnych polskich sportowców, pod egidą Caritas Polska, pojedzie trasą dawnego Dakaru z Misją Uratuję Cię.

5 stycznia 2020 roku wyruszy rajd charytatywny Africa Eco Race 2020. Załoga rajdu, pokonując 6 tysięcy kilometrów z Monte Carlo do Dakaru, będzie promować stronę internetową Caritas Polska uratujecie.pl. Rajdowcy przekażą także 20 ton mleka w proszku dla głodujących dzieci, podopiecznych ośrodka misyjnego w Senegalu.

Uczestnicy rajdu to legendy sportu motorowego Adam Czachor i Marek Dąbrowski świętujący 20. rocznicę pierwszego startu w rajdzie Paryż - Dakar. Adam Czachor kilka razy znalazł schronienie w ośrodku misyjnym na przedmieściach Dakaru, kierowanym przez siostrę urszulankę Ksawerę Michalską. Teraz rajdowcy chcą promować ideę pomagania osobom chorym i doświadczonym przez los. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

W naszym programie audycja z cyklu Język polski bez granic. Rozmawiamy o kulturze języka polskiego, o tym w jaki sposób się komunikujemy.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.