Redakcja Polska

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19

06.02.2021 14:50
Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - która pomoże w kolejnym kroku czyli w badaniach na ludziach. O polskiej szczepionce przeciwko COIVD-19​ mówi profesor Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • W magazynie m.in. o relacjach polsko-amerykańskich, o wspólnej deklaracji parlamentarzystów Polski i Litwy, w 275 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki oraz o pracach nad polską szczepionką na Covid-19 [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Mongkolchon Akesin

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o relacjach polsko-amerykańskich. Obronność, energetyka oraz polityka wobec Chin i Rosji - to niektóre tematy poruszone według komunikatu Białego Domu w rozmowie doradcy prezydenta USA Jake'a Sullivana z szefem BBN Pawłem Solochem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim.

Parlamentarzyści z Polski i Litwy wyrazili solidarność z narodem białoruskim, wezwali też władze w Mińsku do przeprowadzenia jeszcze w tym roku prawdziwie demokratycznych wyborów. Deklaracja w tej sprawie została przyjęta w obu krajach, w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Szczegóły w naszym programie.

Mówimy też o wyroku moskiewskiego sądu w sprawie Aleksieja Nawalnego. - Przedstawiciele siedmiu krajów, w tym Polski, państw bałtyckich i Wielkiej Brytanii, wezwali do uwolnienia więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zaapelowali też o aktywną postawę w tej sprawie krajów Unii Europejskiej i Rady Europy.

Szefowie delegacji parlamentów Polski, krajów bałtyckich, Ukrainy i Gruzji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, jak również brytyjski parlamentarzysta Robert Gale w swym oświadczeniu zaapelowali o „natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie Aleksieja Nawalnego i zbadanie sprawy jego otrucia”.

Sygnatariusze wezwali „parlamenty i kraje członkowskie Unii Europejskiej i Rady Europy o zajęcie aktywnego stanowiska w tej sprawie”, a także zarekomendowali rządom swoich państw członkowskich RE zaapelowanie o to do partnerów międzynarodowych oraz „znaczne wzmocnienie reakcji UE poprzez wprowadzenie sankcji”.

Mija 77 lat od wykonania wyroku wydanego przez Polskie Państwo Podziemne na kata Warszawy Franza Kutscherę. 1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" (wcześniej "Agat") Armii Krajowej zastrzelili generała SS i policji na dystrykt warszawski. Była to jedna z najsłynniejszych akcji polskiego zbrojnego podziemia. Została przeprowadzona w biały dzień, w centrum miasta - w Alejach Ujazdowskich, niedaleko domu niemieckiego zbrodniarza i siedziby Gestapo.

Starannie przygotowana operacja trwała minutę i czterdzieści sekund. Wzięło w niej udział 9 żołnierzy i 3 łączniczki. Dziś nie żyje już żadna z tych osób.

Decyzję o zorganizowaniu akcji podjęło Kierownictwo Walki Podziemnej w końcu 1943 roku ze względu na szczególne okrucieństwo Kutschery. Kat Warszawy objął funkcję dowódcy SS i policji na okręg warszawski 25 września 1943 roku i od razu zaostrzył represje wobec Polaków. Niemcy przeprowadzali liczne egzekucje uliczne, którymi zbrodniarz chciał złamać warszawiaków. Wzrosła także liczba łapanek. Od jego przybycia do stolicy tygodniowo ginęło około 300 Polaków. Wyrok na znienawidzonego przez mieszkańców Kutscherę wydał szef Kedywu Komendy Głównej AK pułkownik August Emil Fieldorf "Nil".

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - która pomoże w kolejnym kroku czyli w badaniach na ludziach. O polskiej szczepionce przeciwko COIVD-19​ mówi profesor Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej, w rozmowie z Katarzyną Ingram.

W cyklu "Kierunek: Polska" Małgorzata Frydrych zaprasza na spotkanie z prof. Marią Ryś z Instytutu Psychologii UKSW.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Krzemieniec na Ukrainie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.