Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 23.08.2019

23.08.2019 14:08
W tym wydaniu: Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, na forum RB ONZ, premier Boris Johnson w Berlinie i Paryżu oraz wspólna deklaracja szefów dyplomacji pięciu państw w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow
Audio
      (  )
Министр иностранных дел Польши Яцек Чапутович ( в центре)twitter.com/PolishEmbassyUS

DEBATA O BLISKIM WSCHODZIE I PRZEŚLADOWANIACH RELIGIJNYCH

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Spotkanie było ostatnim punktem trzydniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych, podczas której prowadził dwie debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i odwiedził Chicago.

Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Nieformalne spotkanie zwołano na wniosek Polski, która w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Minister Czaputowicz podkreślił, że zapewnienie wolności religijnych jest jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie.

Polska na forum ONZ zaapelowała także o położenie kresu cierpieniom cywilów na Bliskim Wschodzie. Jacek Czaputowicz mówił, że cały świat ma obowiązek pomóc jednemu z najbardziej doświadczonych przez przemoc i biedę regionowi.

“Mieszkańcy Syrii, Jemenu czy Palestyny codziennie zmagają się z brakiem jedzenia, niskiej jakości opieką zdrowotną czy brakiem edukacji. Jest naszym wspólnym i moralnym obowiązkiem, by znaleźć sposób i położyć kres cierpieniom cywilów i przywrócić pokój i stabilność w regionie” - mówił szef polskiej dyplomacji.

Polski minister apelował, by świat pomagał krajom Bliskiego Wschodu w rozwoju gospodarczym, w walce z korupcją i w dostępie do edukacji. Jacek Czaputowicz powiedział także, już po rozmowach na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że złagodzenie polityki Zachodu wobec Rosji powinna poprzedzić zmiana stanowiska Moskwy w sprawie Ukrainy. W ten sposób skomentował sugestie o konieczności przywrócenia członkostwa Rosji w grupie G8.

Rosja została wykluczona z grupy G8 po aneksji Krymu i wspieraniu separatystów we wschodniej Ukrainie. Od tego czasu grupa spotyka się w formule G7. Na potrzebę przywrócenia Rosji do tego grona wskazał ostatnio prezydent Donald Trump uznając, że ułatwiłoby to kontakty z Moskwą i służyłoby światowemu pokojowi. Szef polskiej dyplomacji uznał wypowiedź prezydenta Trumpa za „testowanie stanowiska Rosji”. 

Debata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie zakończyła się żadnymi decyzjami. Była jedynie okazją do zaprezentowania stanowisk poszczególnych państw.

FRANCJA I NIEMCY ODMAWIAJĄ KOLEJNYCH NEGOCJACJI BREXITOWYCH

Nowy brytyjski premier odwiedza europejskie stolice, by próbować dogadać się z politykami innych krajów w sprawie zmian w umowie brexitowej. Dokument został odrzucony przez parlament w Londynie, a według ustaleń szczytów unijnych, Wielka Brytania ma wyjść z Unii 31 października, z umową albo bez.

Boris Johnson podczas wizyty w Paryżu zapewnił, że nie chce wyprowadzać Wysp z Unii Europejskiej bez umowy. Na konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem dodał jednak, że rozważa taki scenariusz, jeśli nie uda mu się wynegocjować nowych warunków. Jak powiedział, zmusza go do tego wynik referendum. Boris Johnson zapewnił jednocześnie o dobrych stosunkach między Francją a Wielką Brytanią po Brexicie: "Przeprowadźmy Brexit, zróbmy to w sposób odpowiedzialny i pragmatyczny, z uwzględnieniem interesów obu stron. Nie czekajmy do 31 października, pogłębiajmy i wzmacniajmy nasze relacje już teraz."

Boris Johnson usłyszał od francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, że brytyjski plan nie może zakładać nowej umowy, bo na szerokie negocjacje nie ma już czasu.

Spotkanie Borisa Johsnona z Emmanuelem Macronem było drugim na kontynencie w ciągu dwóch dni. Wcześniej w Berlinie premier Johnson rozmawiał z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Tematem równiez był Brexit. Unii Europejska wyklucza renegocjacje umowy brexitowej. Brytyjczykom zależy na odejściu od mechanizmu "backstopu".

"Backstop", nazywany także "irlandzkim bezpiecznikiem", pozwoliłby na uniknięcie kontroli na granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią i pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej po wyjściu z UE. Brytyjczycy mają opuścić Unię Europejską 31 października. Wcześniej Boris Johnson obiecał, że dotrzyma tej daty, nawet jeśli oznaczałoby to opuszczenie Wspólnoty bez żadnej umowy.

SZEFOWIE MSZ POLSKI, LITWY, ESTONII i RUMUNII WSPÓLNIE WOBEC HOSTORII

Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich oraz Polski i Rumunii zaapelowali do innych europejskich państw o większe zaangażowanie w badanie przestępstw reżimów totalitarnych. Argumentują to tym, aby nie pozwolić na manipulacje historią.

Wspólne oświadczenie ukazało się w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Jego konsekwencją był IV rozbiór Polski oraz trwająca pół wieku okupacja państw bałtyckich. 

Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny światowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckich gazet grupy medialnej "Funke". Premier odniósł się do reparacji wojennych należnych Polsce, poruszył sprawę baz amerykańskich w naszym kraju oraz niemieckich wydatków na obronność. Ponownie tłumaczył zasadność polskiej reformy sądownictwa i wyraził nadzieję na dobrą współpracę z nową szefową Komisji Europejskiej. 

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny światowej. Choć nie padła konkretna kwota, szef rządu powiedział, że Polska bardzo poważnie podchodzi do kwestii jej oszacowania.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.