Polskie Radio
Section05
repatriacje

"Ma wymiar symboliczny i praktyczny". Szrot o uchwale Sejmu ws. zadośćuczynienia od Niemiec za II WŚ

Według Pawła Szrota uchwała Sejmu ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową ma symboliczny i praktyczny wymiar. Szef gabinetu prezydenta zapewnił, że Andrzej Duda włączy się w działania dyplomatyczne, jeśli rząd zwróci się w tej sprawie do niego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Paweł Szrot II wojna światowa reparacje wojenne repatriacje Niemcy Zachodnie

TYLKO U NAS Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski. "Chcemy zacząć nowe życie"

- Chcemy nauczyć się języka, znaleźć pracę i dalej się rozwijać - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jana Niedzvetskiy, która wraz z mężem i synkiem przyleciała do Warszawy z Kazachstanu. Jana jest jedną z 10 osób, które zostały włączone do programu repatriacji realizowanej od 2000 r. przez państwo polskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazachstan repatriacje repatrianci II wojna światowa gułag Związek Radziecki historia Polski społeczeństwo TYLKO U NAS serwis wschodni

Joanna Gumińska o misji Fundacji dla Polonii: zajmujemy się repatriacją przez edukację

- Fundacja dla Polonii zajmuje się misją repatriacji przez edukację. To najlepiej określa to, co chcemy osiągnąć. Chcemy młodym Polakom umożliwić uczenie się w polskiej szkole i pozostanie w kraju - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Gumińska z Fundacji dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą edukacja repatriacje młodzież szkoła POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Patryk Jaki: Polska już dawno powinna wystosować wniosek o reparacje od Niemiec

- Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że to nie jest tylko historia. To nie tak, jak niektórzy mówią: zapomnijmy o przeszłości, myślmy tylko o przyszłości. Problem polega na tym, że nie możemy uczciwie rywalizować dziś z wieloma państwami, właśnie ze względu na to, co wydarzyło się w 1939 r. - mówił portalowi wPolityce.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki polityka Niemcy II wojna światowa repatriacje reparacje wojenne historia Polski

Polacy w Kazachstanie. "Identyfikacja polskości i katolicyzmu jest silna"

- Polacy na zesłaniu nie zawsze zachowali język polski czy polskie obyczaje, natomiast silnie utożsamiają się z religią katolicką. Są sytuacje, że spotykam kogoś, kto mówi "jestem katolikiem, bo jestem Polakiem”" - mówił w Dwójce ks. Tomasz Bartczak, proboszcz stołecznej parafii katolickiej w Nur-Sułtan.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Kazachstan Dwójka Małgorzata Szymankiewicz repatrianci repatriacje

Jan Szumski: sowieckie represje wobec Polaków rozpoczęły się przed II wojną światową

- Represje wobec Polaków nie rozpoczęły się w 1939 r. Po powstaniu II RP ponad milion Polaków znalazło się poza wschodnimi granicami naszego państwa i tam w 1937 r. miała miejsce operacja narodowościowa, w której trakcie zamordowano ok. 200 tys. naszych rodaków - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Jan Szumski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli repatriacje repatrianci II wojna światowa represje

Polska dyplomacja z sukcesem wspiera Polonię na całym świecie

Ogromna jest rola polskiej dyplomacji, polskich konsulów na całym świecie we wspieraniu polonijnych organizacji, polskiego szkolnictwa, polskiego życia kulturalnego. - To się nie zmieni. Priorytetem polityki polonijnej jest jednak i będzie wspieranie nauki języka polskiego poza granicami - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy - Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Polonia Polacy za granicą pomoc repatriacje język polski