Polskie Radio
Section05
repatriacje

Pierwsza polska Wielkanoc repatriantów ze Wschodu

W Domu Polonii w Pułtusku 45 polskich rodzin m.in. z Kazachstanu świętowało swoją pierwszą Wielkanoc w Ojczyznie. Zoorganizowano dla nich regionalny jarmark, na stołach zagościły tradycyjne świąteczne potrawy, a na krużganku pułtuskiego zamku odbyły się warsztaty z pradawnej sztuki zdobienia jajek - kurpiowskiej wyklejanki. Wszystkiemu przyglądali się reporterzy portalu PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polacy za granicą wywózka repatriacje

Repatriacja: coraz więcej osób chce przyjechać do Polski

Wzrasta zainteresowanie rządowym programem repatriacyjnym. Coraz więcej osób o polskich korzeniach, które mieszkają w krajach byłego Związku Radzieckiego, wyraża chęć przyjazdu do Polski. Do tej pory, do kraju przodków, przybyło 260 repatriantów. W 2018 roku ma być ich jeszcze więcej. O dotychczasowym funkcjonowaniu programu repatriacyjnego mówiliśmy w audycji „Polacy w Świecie”.
Zobacz więcej na temat:  repatriacje Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

„Polska pierwszy raz bierze odpowiedzialność za repatriację”

W tym roku do Polski przyjechało 260 repatriantów.  - poinformowała przewodnicząca Rady ds. Repatriacji Aleksandra Ślusarek. To osoby polskiego pochodzenia, które przybyły z Kazachstanu, Rosji, Uzbekistanu i Ukrainy. Powroty do Polski ma ułatwić grudniowa nowelizacja ustawy o repatriacji. O zmianach w ustawie i sposobach na zwiększenie liczby powrotów Polaków mówiła w audycji Syberia-Polska: Operacja Powrót, Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan Uzbekistan repatriacje Rosja

Życie i losy powstańców styczniowych na Syberii

Niemal 20 tysięcy powstańców styczniowych, w ramach represji po nieudanym zrywie niepodległościowym, zostało zesłanych na Syberię. Ich trudnym losom swoją uwagę poświęciła dr Swietłana Mulina, docent Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F.M. Dostojewskiego. W książce „Migranci wbrew swej woli. Adaptacja zesłanych powstańców styczniowych na Syberii Zachodniej” dokonała dogłębnej analizy polskich kolonii na dalekiej Syberii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Powstanie Styczniowe Rosja repatriacje

Jak wygląda nauka języka polskiego na Syberii?

Powrót do ojczyzny jest dla wielu repatriantów ze Wschodu spełnieniem marzeń, ale też wyzwaniem związanym m.in. z nauką języka. O nauce języka polskiego na Syberii, pomocy dla młodych Polaków chcących studiować w ojczyźnie, a także pomocy dla tych, którzy chcą tam zostać, mówili w audycji "Syberia Polska – Operacja Powrót" Piotr Pogorzelski, dr Piotr Kościński (Fundacja Joachima Lelewela) i Adrian Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Syberia repatriacje Polacy za granicą