Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 20.09.2019

20.09.2019 14:56
W tym wydaniu: zapowiedź poniedziałkowego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, polsko-rumuńskie konsultacje w Bukareszcie i przygotowania na wypadek tzw. twardego brexitu
Audio
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump i prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump i prezydent RP Andrzej Duda PAP/Paweł Supernak

ZALEGŁE POLSKO-AMERYKAŃSKIE ROZMOWY I DEKLARACJE 

W poniedziałek w Nowym Jorku, przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odbędzie się spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że do spotkania dojdzie na zaproszenie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump musiał przełożyć wizytę w Polsce na początku września z powodu huraganu Dorian, który zbliżał się do wybrzeży Florydy. Prezydenta USA zastąpił w Warszawie wiceprezydent Mike Pence

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że będzie uczestniczyć w spotkaniu z delegacją amerykańską w Nowym Jorku. To będzie ważne spotkanie - mówił na konferencji prasowej minister Jacek Czaputowicz. 

Biały Dom proponuje, by prezydenci spotkali się przed rozpoczęciem debaty przywódców podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział wcześniej, że polskiej stronie zależy na podpisaniu w trakcie spotkania przywódców deklaracji dotyczącej zwiększenia obecności amerykańskiej armii w Polsce. Miała ona zostać przyjęta w trakcie wizyty Donalda Trumpa w Warszawie z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Amerykański prezydent odwołał jednak swój przyjazd do Polski z powodu zmierzającego do wybrzeży USA huraganu Dorian.

POLSKA I RUMUNIA PODOBNIE PATRZĄ NA WYZWANIA EUROPEJSKIE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Bukareszcie, że Polska i Rumunia w wielu obszarach uzupełniają się niemal doskonale oraz podobnie patrzą na wyzwania europejskie. 

Szef rządu przewodniczył polskiej delegacji, która wzięła udział w międzyrządowych konsultacjach polsko-rumuńskich. Podczas konferencji prasowej na zakończenie obrad wyliczał wspólne pola w polityce unijnej. To m.in. polityka klimatyczna. 

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że Rumunia odkrywa nowe złoża gazu ziemnego na szelfie Morza Czarnego, które mogą zaspokoić zapotrzebowanie Europy Środkowej na ten surowiec. Szef polskiego rządu mówił też o ścisłej współpracy infrastrukturalnej obu krajów.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał w Bukareszcie, że Polska i Rumunia ściśle współpracują militarnie od lat. Szef MON również wziął udział w rumuńskiej stolicy w międzyrządowych konsultacjach obu krajów. Zwracał uwagę, że Rumunia poszukuje wyposażenia swojej armii w artylerię, a Polska może taki sprzęt dostarczyć i złożyła w tej sprawie ofertę.

Minister obrony narodowej poinformował też, że obie strony rozmawiały również o przygotowaniach sił do Inicjatywy Gotowości NATO, a także o budowie Via Carpatia w kontekście sprawniejszego przerzutu wojsk.

WARUNKI BREXITU WCIĄŻ POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała z Wielkiej Brytanii dokumenty dotyczące brexitu. Londyn informuje, że przestawił propozycje, które mają doprowadzić do przełamania impasu w negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Spór dotyczy specjalnego mechanizmu awaryjnego zapisanego w umowie o wyjściu, który ma zagwarantować, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej po brexicie.

Cały czas trwają też przygotowania do brexitu bez umowy, choć szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mają nadzieję, że do tego nie dojdzie. "Myślę, że porozumienie wciąż jest możliwe. Robimy wszystko, by tak się stało, bo brak porozumienia będzie miał katastroficzne konsekwencje zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i Unii Europejskiej" - powiedział w wywiadzie dla telewizji Sky News szef Komisji. Czasu na porozumienie jest coraz mniej. Do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii ma dojść 31 października. 

Dlatego też polskie władze apelują do mieszkających w Wielkiej Brytanii o rejestrowanie się na pobyt stały. Wszystko to w związku ze zbliżającą się potencjalną datą brexitu. Polacy, którzy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą chcieli pozostać tam na stałe, muszą zgłosić się do miejscowych urzędów, by uzyskać status osoby osiedlonej.

Ministerstwo spraw zagranicznych wzmocniło w ostatnich tygodniach obsadę placówek dyplomatycznych na Wyspach, zarówno ambasady w Londynie jak i konsulatów. Dyplomaci organizują też spotkania z Polakami oraz dodatkowe punkty konsultacyjne. List w tej sprawie do Polaków skierował wczoraj polski ambasador w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.